KRUPINA. Návrh zákona, podľa ktorého by mali byť ovocné vína od budúceho roku zaťažené novou spotrebnou daňou, vyvoláva veľkú nevôľu medzi slovenskými výrobcami. Viacerí sa obávajú, že to prispeje k ich likvidácii.
"Nerozumiem, prečo zavedenie spotrebnej dane postihuje len ovocné vína a hroznové nie," povedal výkonný riaditeľ Vinárskych závodov v Krupine Štefan Trnka. "Okolité krajiny spotrebné dane na víno vôbec nemajú, tak prečo práve Slovensko," pýta sa.
Na základe návrhu zákona krupinskej spoločnosti vyplýva povinnosť zapracovať do ceny nielen spotrebnú daň, ale v závode budú musieť zrealizovať aj stavebné úpravy pre pracovníkov colnice. Schopnosť predať vlastné produkty sa tak extrémne zníži, nakoľko základná cena 1,5-litrového ovocného vína z produkcie závodu sa dnes predáva za 0,585 eura, no po započítaní spotrebnej dane to bude až 1,915 eura bez DPH, plus marža predajne. "Pri cene, ktorá vzrastie na trojnásobok, je už naše ovocné víno nepredajné," konštatuje riaditeľ.
Vinárske závody Krupina, a. s., pôsobia na slovenskom trhu od roku 2006. "V čase, keď sme závod nadobudli, bola technológia v stave, ktorý sa nedal dlhodobo používať. Preto sme boli nútení pristúpiť k dôležitému rozhodnutiu veľkej investície," pokračuje ďalej Trnka. "Hygiena nám dala dva roky na to, aby sme sa vyhli ukončeniu výroby. Do dnešného dňa sme preto preinvestovali 1,4 milióna eur a nakoniec v októbri 2011 sme úspešne prešli potravinovým auditom," hovorí.
Na túto investíciu firma použila časť vlastných zdrojov, ale hlavne bankový úver a nebankovú pôžičku. "Ak spotrebná daň z vína bude v platnosti, nemáme predstavu, ako budeme splácať úver a pôžičku, ktorú sme si museli zobrať na už spomínanú rekonštrukciu," podotýka riaditeľ. Navyše, tento mesiac dokončili výstavbu vstupnej brány závodu a pred dvoma týždňami začali s rekonštrukciou plničky na sklený program. Tú ale museli pre stav ktorý nastal zo strany legislatívy, pozastaviť.
Vinárske závody sú pritom najväčší slovenský výrobca ovocného vína, keď ho ročne vyprodukujú viac ako tri milióny litrov. V súčasnosti zamestnávajú 19 ľudí. Perspektívne do budúcnosti však uvažovali zamestnať 45 až 60 ľudí.