ZVOLEN. Na ministerstve spravodlivosti sa dnes uskutočnil seminár pod názvom Medzinárodný deň boja proti korupcii: Výzvy v boji za transparentnosť na Slovensku. Okrem ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej sa ho zúčastnil veľvyslanec USA na Slovensku Theodore Sedgwick, riaditeľ Regionálneho centra Rozvojového programu OSN Jens Wandel, zástupcovia Transparency International Slovensko a ďalší hostia.
Riaditeľ TIS Gabriel Šípoš na seminári vyhlásil poradie transparentnosti samosprávnych krajov za rok 2011. Tá celkove zaostáva za úrovňou najväčších slovenských miest, aj keď kraje hospodária s oveľa väčšími financiami. Ich ročné výdavky predstavujú 1,1 miliardy eur a zhruba takú sumu rozdeľuje 25 najväčších miest.
Pritom o dianí v mestách vie verejnosť oveľa viac ako o krajoch, ktoré ostávajú v úzadí pozornosti občanov aj médií. V hodnotení zo 100 možných bodov dosiahli kraje v priemere len 46 bodov, kým v podobnom rebríčku krajské mestá mali priemerne 55 bodov.
TIS v krajoch hodnotila transparentnosť v 11 oblastiach; od poskytovania informácií o práci úradu a poslancov cez možnosti zapojenia verejnosti do diskusie a otvorenosti verejného obstarávania, personálnu politiku, prenájom majetku až po udeľovanie grantov a dotácií.
Najtransparentnejším krajom je Banskobystrický s 53 % pred Žilinským (52) a Bratislavským (47). Na ďalších miestach skončil 4. Prešovský (47), 5. Nitriansky (46), 6. Košický (46), 7. Trnavský (41) a 8. Trenčiansky (35).
"Je kríza a jediná cesta na získanie financií je robiť všetko otvorene. Transparentnosťou sme ušetrili milióny eur," povedal pre TASR predseda najúspešnejšieho, Banskobystrického samosprávneho kraja a bývalý primátor Zvolena Vladimír Maňka. Zároveň priznal, že po jeho nástupe v úrade museli meniť veľa zaužívaných vecí, aby sa odstránilo rodinkárstvo, zneužívanie známosti či podozrenia z korupcie. Zmenili celú filozofiu úradu a mnoho činností si robia vlastnými silami bez drahých externých firiem. Do vedúcich funkcií vyberajú zamestnancov aj pomocou psychotestov.
"Keď sa na dôležité miesto dostane neschopný človek, je to hotová katastrofa. Ak sa obklopíte šikovnými ľuďmi, aj kraju sa bude dariť," radí Maňka.