ZVOLEN. Vo Zvolene pribudli ďalší ocenení plaketami Jana Janského aj medailami Jána Kňazovického, ktorými Slovenský Červený kríž oceňuje mnohonásobných darcov krvi.
Dobrovoľní darcovia dostávajú už pri prvom odbere odznak so symbolickou kvapkou krvi rubínovej farby. Po 10. darovaní získavajú bez rozdielu pohlavia nárok na bronzovú plaketu Jana Janského, po 20. na striebornú. Zlatú Janského plaketu môžu dostať ženy po 30. a muži po 40. odbere. Donedávna bola najvyšším ocenením darcov krvi Diamantová plaketa Jana Janského pre ženy so 60 odbermi a pre mužov po 80 odberoch. Od roku 2007 je najvyšším ocenením medaila Jána Kňazovického, udeľuje sa ženám za 80 a mužom za 100 odberov.
Rodinná tradícia
Územný spolok Červeného kríža vo Zvolene odovzdal na Zvolenskom zámku 50 strieborných Janského plakiet, 18 zlatých, tri diamantové a tri Kňazovického medaily.
Cyril Deliman získal Kňazovického medailu za rovnú stovku odberov. Prvýkrát krv daroval, keď mal osemnásť a pol roka. „Mama pracovala na transfúznom oddelení. Keď raz potrebovali súrne krv, zavolala mi, či som doma. A časom sa stal z toho zvyk,“ prezradil. „Darcom bola mama aj otec a s darcovstvom už začínajú aj moji synovia.“ Transfúziu krvi zatiaľ nepotreboval nikto v jeho rodine, napriek tomu sa svojej krvi vzdáva v prospech iných už približne štyridsať rokov. „V minulosti si ľudia nechávali sekať žilou, ja si nechávam pichať injekciu,“ zasmial sa.
Roman Halabrín už absolvoval 104 odberov. Začínal, keď mal dvadsaťjeden, čo bolo približne pred 27 rokmi. Aj uňho je to sčasti pokračovanie v rodinnej tradícii. „Otec bol takisto darcom krvi, mňa však na darcovstvo nahovoril kamarát. Začal som vo Zvolene, potom som prešiel do Banskej Bystrice, kde som daroval aj krvnú plazmu. Prečo nie, keď niekomu môže moja krv zachrániť život. Pomáha to iným a mne takisto. Keďže krv sa vyšetruje, aspoň viem, že som zdravý.“
Región so silným zázemím
Územný spolok Červeného kríža eviduje iba ocenených darcov krvi. Keďže krv môžu ľudia dávať na rôznych transfúznych staniciach, vedieť o všetkých nie je možné. „Ocenených bronzových máme v našich troch okresoch zhruba 4-tisíc, strieborných vyše 2-tisíc. Všetkých darcov môžeme mať zhruba 6- až 7-tisíc, ale je to iba odhad,“ skonštatovala riaditeľka Územného spolku Červeného kríža vo Zvolene Zuzana Matušovicová.
Dodala, že množstvom darcov vzhľadom na rozlohu a počet obyvateľov patrí územný spolok vo Zvolene k silnejším regiónom. Navyše, prvý bezpríspevkový odber sa konal práve v našom regióne; bolo to koncom šesťdesiatych rokov v Očovej.
Laureáti ocení (zľava) Cyril Deliman, Jozef Kasan, Ján Bulík, Štefan Turák, Roman Halabrín. Trojica v strede získala diamantové plakety, páni na krajoch najvyššie ceny. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ
Hematologicko-transfúzne oddelenie vo zvolenskej nemocnici vo februári zrušili, Červený kríž odbery zabezpečuje banskobystrickou mobilnou transfúznou jednotkou. „Do Zvolena chodí každý párny piatok, teda dvakrát do mesiaca, a štyrikrát do roka má výjazdy do Krupiny aj do Detvy. Naši darcovia si na tento systém, našťastie, zvykli. Nemusíme ich vyzývať, robia to z vnútorného presvedčenia,“ dodala Matušovicová.
Motivácia po diamante
Kňazovického medaila je pamiatkou na významného košického chirurga a priekopníka krvnej transfúzie na Slovensku. „Slovenský Červený kríž sa rozhodol rozšíriť ocenenia, pretože darcovia po získaní diamantovej plakety už nemali ďalšiu motiváciu a uznanie. Pritom sú to ešte ľudia v aktívnom veku,“ povedala Matušovicová.
Jan Janský bol český neurológ a psychiater. Ako jeden z prvých opísal delenie ľudskej krvi na štyri základné krvné skupiny, tiež propagoval darcovstvo krvi.
Zistili sme
- Na Slovensku sa ročne zrealizuje okolo 180- až 190-tisíc odberov, pričom všetka získaná krv sa počas roka minie. Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, sa zvyčajne odoberie 400 až 500 mililitrov krvi. Celý proces odberu krvi aj s následným občerstvením netrvá dlhšie ako dve hodiny.
- Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode.
- Darovať krv nemôžu ľudia, ktorí dlhodobo užívajú lieky (s výnimkou hormonálnej antikoncepcie) a tiež tí, ktorí už dostali transfúziu krvi alebo plazmy.
- Z darcovstva sú vylúčení ľudia, ktorí žili v rokoch 1980 - 1996 viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku (ako prevencia pred smrteľnou Creutzfeldt-Jakobovou chorobou).
- Na darovanie krvi sa nesmie chodiť nalačno. Ako vhodná strava pred odberom sa odporúčajú ľahké beztukové jedlá ako napríklad celozrnné pečivo, sladké ovocie či med. Vypiť by sa tiež malo aspoň pol litra sladeného čaju, minerálky či džúsu. Mliečne výrobky a mäso by sa mali vynechať. l Deň pred darovaním by sa nemal piť alkohol a človek by sa nemal vystavovať ani zvýšenej fyzickej záťaži.
- Muži môžu darovať krv najviac štyrikrát a ženy trikrát do roka.
ZDROJ: SČK