ZVOLEN. Poslanci Mestského zastupiteľstva vo Zvolene v rámci štvrtej zmeny rozpočtu rozhodli o zvýšení dotácie pre HKM Zvolen vo výške 23 836 eur.
Dôvodom sú vyššie náklady na elektrickú energiu, ktoré vznikli počas rekonštrukcie chladiaceho zariadenia na zimnom štadióne.
V súčasnosti sa už využíva moderný systém nepriameho chladenia bez použitia čpavku, ktorý bol hrozbou pre hráčov, návštevníkov štadióna aj obyvateľov mesta.
Rekonštrukciu chladiaceho systému dokončia neskôr
Generálny manažér HKM Zvolen Ivan Piovarči konštatoval, že dotácia je určená výhradne na tento účel. „Na termín zastupiteľstva bol viazaný odklad, ktorý nám dala Stredoslovenská energetika,“ dodal. Rekonštrukcia chladiaceho zariadenia podľa neho pokračuje, pričom jej prvá fáza je už dokončená.
„Zrejme sa nám to nepodarí ukončiť počas najbližšieho leta, ale až v nasledujúcom roku,“ dodal Piovarči. Ide o pomerne zložité práce, ktoré sa dajú robiť iba počas letnej prestávky. Zvýšenie nákladov na elektrickú energiu je podľa neho už trvalou záležitosťou, keďže nová technológia je na spotrebu energiu náročnejšia.
Poslanec mestského zastupiteľstva Martin Caudt odporučil, aby správca štadióna zvažoval aj ponuky iných dodávateľov elektrickej energie.
„Ak sa pri výmene starej technológie za novú zvýšia náklady za elektrickú energiu, pôsobí to zvláštne. Zrejme treba hľadať aj cesty cez alternatívnych dodávateľov elektrickej energie,“ povedal.
Opravili strechu
Primátor Zvolena Miroslav Kusein dodal, že približne pred piatimi rokmi mesto stálo pre viacerými možnosťami, čo ďalej so štadiónom. „Uvažovalo sa nad výstavbou nového štadióna, prípadne rekonštrukciou starého. Nakoniec sme zvolili druhú možnosť s tým, že sme opravili strechu, ktorá bola v dezolátnom stave. Nevyhnutná bola aj zmena čpavkového chladiarenského systému za moderný.“
Primátor dodal, že ako prvú vec brali na zreteľ zdravie obyvateľov mesta a návštevníkov štadióna. V minulosti totiž nebolo zriedkavosťou, že na štadióne a v jeho okolí bolo cítiť únik čpavku.
„Čo sa týka chladiaceho zariadenia, mali sme na výber dve alternatívy. Priame chladenie čpavkom, ktoré je síce lacnejšie, ale ekologicky nevýhodné a nebezpečné. Prednosť preto dostalo nepriame chladenie s výrazne menšími ekologickými dopadmi.“
Nárast energie približne o 12 až 15 percent mesto uhradí zo svojho rozpočtu.