ZVOLEN. Mapy ako umelecké diela od slovenských autorov zo zbierok galérií, zo súkromných zbierok a z majetkov autorov z obdobia rokov 1960 – 1989, ktoré sú výberom z medzinárodného projektu Mapy - umelecká kartografia v strede Európy 1960 – 2011, prichádzajú po premiére v Bratislave do Zvolena.
Kurátorky Daniela Čarná a Lucia Gregorová bratislavský projekt zamerali na práce autorov zo štyroch stredoeurópskych krajín; Slovenska, Čiech, Maďarska a Poľska. K výstave vyšiel plnofarebný 172-stranový katalóg, koncipovaný ako atlas umeleckých máp s odkazmi, témami a návodmi na ich možné čítanie.
Výstava na Zvolenskom zámku predstaví vybrané kľúčové diela slovenských autorov, ktorí využívali stratégie umeleckej kartografie v kresbách, grafikách, objektoch a vo fotografii.
„V ich dielach možno sledovať uvažovanie umelcov o hraniciach, obmedzeniach, ale aj tvorivé ovládnutie sveta zmenami mierky či pozícií štátov a kontinentov na mape,“ konštatovala Čarná.
„Autori zaznamenávajú v umeleckých mapách aj svoje zážitky z fyzickej prítomnosti v krajine, stopy vlastnej existencie. Metaforická povaha mapy poskytuje nekonečné variácie autorského vyjadrovania v znakových systémoch individuálnych mytológií, hľadanie strateného raja, objavovanie bájnych krajín a zakladanie ideálnych štátov či snívanie o vesmíre. Každý z nich, ako zdôrazňujú kurátorky, vyznačuje svojím zápisom predovšetkým vlastné súradnice.
Viac o projekte v článku Samuel Mikovíny nemusí byť smutný píše Alexander Balogh.
Vernisáž výstavy v stĺpovej sieni zámku bude 8. decembra o 17. h., svoje diela na nej vystavuje trinásť autorov: (Milan Adamčiak, Peter Bartoš, Juraj Bartusz, Stano Filko - na snímke jeho dielo, Daniel Fischer, Jozef Jankovič, Michal Kern, Július Koller, Otis Laubert, Juraj Meliš, Rudolf Sikora, Dezider Tóth, Kamil Varga). Vo Zvolene potrvá do 22. januára.
Na snímke dielo Stana Filka.