ZVOLEN. Legislatívny chaos pri zavádzaní nového systému do financovania samospráv robil mestám a obciam problémy pri zostavovaní rozpočtov na budúci rok. „Na začiatku sme sa nemali čoho chytiť,“ zdôrazňuje prednosta zvolenského magistrátu Stanislav Jalakša. Práve preto sa tvorba rozpočtu na nový rok vo Zvolene oneskorila.
Po zložitých rokovaniach radnica nakoniec pripravila návrh rozpočtu, o ktorom bude mestské zastupiteľstvo rozhodovať ešte tento rok na mimoriadnom rokovaní, a to 12. decembra.
Príjmy len predpokladajú
„Tvorba návrhu rozpočtu bola poznačená hlavne rizikami v oblasti príjmov zo strany štátu a neistotou v oblasti legislatívnych zmien financovania samospráv, ktoré sú len v schvaľovacom procese Národnej rady. Tieto riziká pretrvávajú doteraz,“ konštatuje prednosta. Pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok preto radnica mohla vychádzať len z prognóz príjmov.
Mesto očakáva, že zo štátneho rozpočtu dostane 9,9 milióna eur, čo je zhruba na úrovni tohto roku.
„Výška príjmov však závisí aj od toho, ako sa naštartuje ekonomika štátu. Znova je tu riziko, že pre krízu budú mať samosprávy nižšie príjmy,“ hovorí prednosta.
Požiadavky presiahli príjmy
Pri zostavovaní rozpočtu vedúci odborných útvarov radnice predložili požiadavky na výdavky, tie ale presiahli očakávanú úroveň príjmov o približne 11 miliónov eur.
„To jasne ukazuje, aký je technický dlh v tomto meste a čo by bolo potrebné urobiť v nasledujúcich rokoch. Tieto požiadavky ale akceptovať nevieme a nemôžeme, pretože sme museli vypracovať vyrovnaný rozpočet. Požiadavky presiahli naše reálne možnosti,“ hovorí Jalakša a dodáva, že napríklad kapitálový rozpočet je v návrhu nižší zhruba o milión eur oproti tomuto roku a dosahuje 4 milióny.
„Preto v rozpočte počítame len s jednou silnejšou akciou, s rekonštrukciou 9. základnej školy. Aj to s tým, že si na ňu musíme zobrať úver,“ poznamenáva.
Rozpočet počíta so zvýšenými poplatkami
Zvolenská radnica už šesť rokov držala miestne dane a poplatky na rovnakej úrovni. V návrhu nového rozpočtu však počíta aj so zvýšenými príjmami v tejto oblasti.
Obyvateľom mesta sa tak v budúcom roku zvýši daň z nehnuteľností v priemere o 70 centov a poplatok za komunálny odpad o 2,83 eur za rok a osobu. Príjmy mesta sa takto zvýšia približne o 145-tisíc eur. Napriek tomu bude musieť radnica aj naďalej zo svojho rozpočtu dotovať túto službu.
„Za odvoz a spracovanie komunálneho odpadu mesto aj v budúcom roku doplatí z vlastných zdrojov za jedného obyvateľa 13,82 eur,“ dodáva Jalakša.