ZVOLEN. Lekárske odborové združenie a vláda sa dnes nadránom napokon dohodli, lekári sa po podpisoch nových zmlúv vrátia do práce. Región Zvolena ostrý štrajk nepostihol, župnú nemocnicu vo Zvolene aj mestskú nemocnicu v Krupine spravuje akciová spoločnosť Agel SK.
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prenajal zvolenskú nemocnicu s poliklinikou Agelu vlani na 25 rokov s opciou na ďalších 15 rokov. Predseda kraja Vladimír Maňka hovorí, že vzhľadom na stav nemocnice pred rokom a pol a finančno-ekonomickú situáciu BBSK by bolo hazardom, aby po piatich rokoch prevádzkovania iným subjektom prevzal nemocnicu naspäť kraj. Takúto formu prenájmu však podľa neho nemožno porovnávať s transformáciou štátnych nemocníc, ako ju navrhla vláda. Návrh transformácie na akciové spoločnosti hovoril o zachovaní stopercentného podielu akcií vo vlastníctve štátu.
„V prípade zvolenskej nemocnice išlo predovšetkým o prenájom majetku, ktorý sme podmienili poskytovaním zdravotníckej starostlivosti. Ak niečo prenajímate, ťažko môžete diktovať, či to prenajmete obchodnej spoločnosti alebo neziskovej organizácii. Zvíťazí ten, kto dokáže garantovať zdravotnú starostlivosť a ponúkne najvýhodnejšiu cenu za prenájom. Pritom majetok naďalej patrí Banskobystrickému samosprávnemu kraju,“ povedal Maňka.
„Pri transformácií štátnych nemocníc ide o zásadnú zmenu právnej formy v doterajších zariadeniach, pričom, predpokladám, by bol celý majetok vložený do týchto spoločností. To znamená, že obchodné spoločnosti by mohli s týmto majetkom nakladať ako so svojim. Som presvedčený, že je to prvý krok k privatizácii dnes štátnych nemocníc,“ dodal.
K mzdovým požiadavkám lekárov predseda kraj skonštatoval: „Do zdravotníctva na Slovensku sa dostáva málo peňazí. Ešte aj z toho mála ukrajujú svoje zisky zdravotné poisťovne. Vo svete také niečo nemá obdobu, aby štát donútil ľudí odvádzať zdravotné odvody do súkromných poisťovní, ktoré tieto peniaze len prerozdeľujú a časť z nich si nechajú ako zisk.“
Stav v zdravotníctve je podľa neho kritický a musí sa riešiť. „Situáciu pri rokovaní s lekármi podcenila a nezvládla vláda. Minister zdravotníctva mi zaslal minulú sobotu memorandum podpísané premiérkou. Sú v ňom deklarácie, ktoré však nemôže ani minister, ani premiérka splniť. Museli by navýšiť príjem zdravotných poisťovní. Cesta vedie cez vyššie zdravotné odvody, a to môže urobiť len parlament. Pritom pravica je zásadne proti zvyšovaniu daní a odvodov. Keď som sa pýtal niektorých pravicových poslancov, či chcú zvýšiť odvody, povedali, nie. Potom ťažko pochopiť, či tí, ktorí memorandum pripravili, chceli lekárov len oklamať, aby sa zbavili zodpovednosti a aby nestratili ďalšie hlasy vo voľbách.“
Požiadavky lekárov sú podľa predsedu kraja oprávnené. „Napriek tomu, ak by zotrvali v tejto chvíli na svojich pozíciách a nevrátili sa do práce, ťažko im niekto na Slovensku odpustí. Chcel by som ich aj touto cestou požiadať, aby sa vrátili na svoje pracoviská. Tam ich veľmi potrebujú. Nová vláda túto situáciu vyrieši,“ napísal Maňka v stanovisku, ktoré spracoval včera večer, pred spečatením dohody medzi vládu a štrajkujúcimi lekármi.