ZVOLEN. Takmer rok majú obce a mestá zo zákona povinnosť zabezpečiť odchyt túlavých psov a umiestniť ich v novej rodine alebo v útulku. No málokde útulky majú.
Postarať sa o odchytené zvieratá, kým ich prevezmú ochranári, nie je preto pre ne jednoduché, rovnako ako budovať koterce, či útulky. Hlavne obce a menšie mestá na to v rozpočtoch peniaze nemajú.
Sloboda zvierat navrhuje riešenie
Mária Sliacka zo Slobody zvierat tvrdí, že starostovia už nemôžu zatvárať oči pred problémom čo s túlavými psami. „Mám na mysli dohody medzi niektorými starostami a miestnymi poľovníkmi, ktorí obce zbavujú nechcených psov. Zo zákona však jasne vyplýva, že spoločenské zviera môže utratiť len veterinár,“ hovorí.
Dobrovoľníci tejto organizácie si uvedomujú, že samosprávy nemajú peniaze, no navrhujú, aby namiesto útulkov vybudovali aspoň koterce, do ktorých by túlavé psy mohli na čas umiestniť, v krajnom prípade aby ich vybudovali viaceré obce spoločne.
„Ak je pes pokojný a neútočí, treba ho nalákať do koterca a až potom môže obec zavolať napríklad aj inšpektora Slobody zvierat, ktorý sa pokúsi pomôcť s prevozom zvieraťa do najbližšieho útulku. Nejde to však z hodiny na hodinu, ako si to niektorí starostovia predstavujú,“ konštatuje inšpektorka Slobody zvierat.
Mestá riešia problém po svojom
Na vybudovanie útulku nemajú peniaze ani v Dudinciach. Keďže sú malým mestom, primátor Štefan Pokľuda tvrdí, že zvyčajne sa im podarí zistiť, komu túlavý pes patrí. „Pred dvomi týždňami sme však túlavého psa museli odviezť do útulku v Banskej Štiavnici. Takéto riešenie je lacnejšie, ako budovať koterce, či útulok. Na to peniaze nemáme,“ konštatuje.
V Detve majú pripravené pre túlavých psov koterce, no v meste by mala v najbližších mesiacoch vyrásť aj karanténna stanica. „Jej výstavbu sme plánovali dávnejšie, no realizáciu sme odkladali, pretože počet túlavých psov poklesol,“ hovorí prednosta mestského úradu Jozef Ďurica. Súčasná prax v Detve je taká, že ak sa mestu nepodarí nájsť majiteľa túlavého psa, prevezme si ho nezisková organizácia Pes v núdzi.
S premnoženými túlavými psami mali v minulosti problémy aj v Hriňovej. Situácia sa zlepšila, keď pred dvomi rokmi vybudovali koterce. „Mali sme aj šarhu, no museli sme ho prepustiť, pretože nám skončil projekt úradu práce, prostredníctvom ktorého sme ho platili,“ hovorí primátor Stanislav Horník. Mesto do prestavby objektu investovalo 500 eur a ročne sa tu postaralo o 20 psíkov. V súčasnosti však má samospráva s odchytenými zvieratami problémy. „Kým si ich odvezú z karanténnej stanice vo Zvolene alebo Lučenci, či kým si ich prevezme Sloboda zvierat, máme s nimi len starosti,“ dodáva primátor.
Šarhov má máloktorá samospráva
Túlavé zvieratá najčastejšie odchytávajú mestskí policajti, no nie každá obec a mesta má zriadenú mestskú políciu. „Občas nám volajú, že v obci je túlavý pes, my však nie sme odchytová služba a niekedy sa nedá situácia riešiť ešte v ten deň, keď nám prípad nahlásia. Nikdy však pomoc neodmietneme,“ podotýka Mária Sliacka. Napríklad v Dudinciach odchytávajú zvieratá pracovníci mestského podniku služieb.