Známi zvolenskí chirurgovia hovoria o momentálnej situácii v zdravotníctve.
ZVOLEN. Vo zvolenskej nemocnici, ktorú župa prenajala akciovej spoločnosti Agel SK, nedal výpoveď v súvislosti so štrajkom Lekárskeho odborového zväzu žiadny lekár.
Chirurg Jozef Ježík ml., ktorý je zároveň mestským poslancom (Smer), však odborárov chápe. Ďalší chirurg Vojtech Žilinčan, ktorý sedel v mestskej poslaneckej lavici päť volebných období ako kandidát pravice, netají z momentálnej situácie sklamanie.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ježík: Nie sú to premrštené požiadavky
Nároky lekárov sú podľa Ježíka oprávnené, podľa neho sa situácia v zdravotníctve nerieši dvadsať rokov. „Parlament nedávno odsúhlasil, že sestra má mať hrubý nástupný plat 640 eur v hrubom. Znamená to, že začínajúci lekár by mal mať bez nočných a víkendových služieb zhruba 1000 eur a odborný lekár s dvadsaťročnou praxou a všetkými špecializáciami by mal mať tiež adekvátny plat, niekde v rozhraní 1000 a 2000 eur. To nie sú premrštené požiadavky; naši lekári nežiadajú také platy, aké majú kolegovia v Nemecku, Rakúsku či Veľkej Británii.“ Keďže najmä mladí lekári odchádzajú do zahraničia, služby tak zostávajú, pripomenul Ježík, na pleciach lekárov z lôžkových oddelení. „Lekárov je málo, v takejto situácii sa nedá dodržiavať Zákonník práce.“
Zvýšenie platov by malo mať určitý dosah aj na nemocnice, ktoré nie sú pod gesciou štátu, ale v správe súkromných spoločností. Tie síce uplatňujú vlastné platové podmienky, no zmenám by sa museli čiastočne prispôsobiť, aby o lekárov neprišli. Otázne podľa Ježíka je, odkiaľ sa zvýšenie platov zafinancuje. „Kým zdravotné poisťovne nebudú preplácať reálnu sumu za výkony či hospitalizovaného pacienta, na vyššie platy nebudú peniaze,“ povedal.
„Štrajk je výsledkom zúfalstva. Lekári vedia, že ak teraz nedospejú k dohode, ani najbližších päť rokov sa situácia nezmení. Vláda situáciu zbytočne vyhrotila a lekári nemajú chuť cúvnuť, keď nemajú záruky na to, že sa bude naozaj riešiť.“
Obavy z privatizácie
Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti neznamená podľa Ježíka nižšiu kvalitu, lekári sa skôr obávajú, že ak platby od zdravotných poisťovní zostanú na súčasnej úrovni, pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu sa dostanú akciovky do platobnej neschopnosti. „Štát na oddlženie peniaze mať nebude. Druhou možnosťou bude predaj určitého podielu akcií súkromnému investorovi, ktorý dlh vyrovná. A to už je určitá forma privatizácie,“ skonštatoval.
Chirurg je presvedčený, že dosiahnuť vyrovnané hospodárenie sa dá aj v situácii, ak zostanú nemocnice štátne a rezort zdravotníctva prijme s vedeniami nemocníc rozumnú stratégiu.
Žilinčan: Hanbím sa
Vojtech Žilinčan sa jednoznačne postavil na stranu štrajkujúcich lekárov. „Podporujem ich,“ skonštatoval. „Tiež som lekár a hanbím sa, že sme sa nikdy doteraz nedokázali takto postaviť na odpor, pretože to, čo sa robí v zdravotníctve, je absolútna nehoráznosť.“
Žilinčan priznal, že pravicová vláda, ktorú vždy volil, ho teraz totálne sklamala. „Zachovali sa ako v najhoršom komunistickom režime; demagogicky a stupídne. Žiaľ, pacient nevidí do toho, kde to naše zdravotníctvo doviedli.“
Argumentuje tiež, že asistent poslanca slovenského parlamentu dostane mesačne vyše 2-tisíc eur, pritom nemá žiadnu zodpovednosť, a poslanec dokonca vyše 4-tisíc eur. „Za čo?“ položil otázku. Dodal tiež, že by poslancom aj členom vlády odporučil týždeň „stážovať“ v nemocnici, aby zistili, o čom práca lekára je.