ZVOLEN. Z člnov pomocou hrablí čistili vodohospodári minulý týždeň hladinu Môťovskej priehrady. Po jej opätovnom naplnení sa totiž zmenila na skladište odpadu.
Štyria vodohospodári na dvoch člnoch zaplnili nazbieraným odpadom za dva dni jeden veľkokapacitný kontajner.
Odpad prisudzujú rybárom
„Sústredili sme sa na plastové fľaše a pneumatiky,“ povedal riaditeľ Správy povodia stredného Hrona vo Zvolene Rudolf Sýkora. Odpad z člnov nezbierali prvý raz. „Obyčajne sa takýto odpad nahromadí na hladine po prívalových dažďoch, no tie sme teraz nemali. Je z obnažených svahov, ktoré sú obyčajne pod vodou,“ dodal.
Hladinu priehrady znížili približne o šesť metrov pre opravu klapky na hrádzi, spustená bola takmer tri mesiace. Rybári sa z brehov posunuli na svah odkrytého koryta, no po necelom mesiaci rybársky zväz zakázal pre zníženú hladinu loviť ryby na priehrade. Napriek tomu z nahromadeného odpadu mnohí obviňujú práve rybárov. Potvrdili to aj dvaja Sekierčania pri prechádzke hrádzou.
„Jednoznačne rybári. Nanosia si so sebou jedenia aj pitia, brehy sú potom samá fľaša či konzerva,“ skonštatoval Ján Mišík. „Je to hrozné, aký bordel tu dokážu narobiť. A vraj milovníci prírody,“ rozhorčila sa Mária Sliacka.
Takto vyzerala hladina pred čistením.
Eva Sujová si to nemyslí. „Rybárom hádzaním viny výlučne na nich by sme krivdili. Tí ryby popri asfaltovej ceste k Slatine nechytajú a jej okraje sú tiež samý odpad,“ povedala.
Predseda rybárskej organizácie na Sekieri Ján Fekiač tiež rybárov obhajuje. „Netvrdím, že niektorí nenechávajú po sebe odpadky, ľudia sme rôzni, ale rybári si to po sebe aj upracú. Každý musí povinne odpracovať päť hodín brigády, vyplýva mu to z rybárskeho poriadku. Okolie priehrady čistíme pravidelne na konci roka, takisto na jar a niekoľko brigád sme mali aj pred opätovným napustením priehrady. Nie je to náš odpad, ten priniesla voda zo Slatiny z dedín povyše priehrady.“
Odpadky nepatria vodohospodárom
Po dvoch dňoch čistenie hladiny vodohospodári ukončili. „Hladina cez noc už mierne primrzla, druhý deň sa nám dalo na člnoch dostať približne len päťdesiat metrov od hrádze. Keď odmrzne, vrátime sa,“ povedal Sýkora. Pripomenul tiež, že odpadky zbierajú dennodenne na hrádzi, ktorá je voľne prístupná. Keby ju nečistili, už by sa po nej nedalo prejsť. Vrásky na čele spôsobujú vodohospodárom aj nezodpovední psíčkari; psie exkrementy im robia problémy pri kosení trávy okolo priehrady.
Povodie Hrona chce na spoluprácu osloviť mesto. „Zišla by sa nám pomoc pri odstraňovaní odpadu aj pri jeho umiestňovaní na skládku,“ povedal Sýkora. „Tento odpad totiž nie je náš, my ho neprodukujeme. Za odpad, ktorý vznikne na území mesta, zodpovedá obec.“