ZVOLEN. Samosprávy šetria. Ich pokladne sú poloprázdne, a tak ukrajujú všade kde sa dá, aj na osvetlení. V noci sa niektoré zahalia do úplnej tmy. Podľa vyjadrenia starostov, takto dokážu ušetriť aj polovicu nákladov, ktoré by museli vynaložiť, keby zostali ulice osvetlené.
Niekde svieti len jedna lampa
Už pred krízou začala zvolenská radnica s výmenou klasických preradníkov vo svietidlách verejného osvetlenia za elektronické, ktoré šetria elektrickú energiu. Podľa vedúcej odboru výstavby mestského úradu Anny Bešinovej ich vymieňajú postupne, ako im to dovoľujú finančné možnosti. Mesto takto ušetrí asi 20 percent nákladov. Radnica ročne za rozsvietené ulice zaplatí zhruba 330-tisíc eur.
V okrajových častiach mesta je zapínanie a vypínanie verejného osvetlenia riadené astronomickými hodinami čo znamená, že je riadené východom a západom slnka. Okrem toho v niektorých uliciach radnica zaviedla takzvaný polnočný režim. „Tam, kde sú dve svietidlá, sa jedno z nich vypína v čase medzi desiatou večer a piatou hodinou ráno,“ vysvetľuje Bešinová. Je to tak napríklad v Trhovej ulici, na Námestí slobody, na pravej strane Námestia SNP, v Štefánikovej ulici, Sládkovičovej, okolo hotela Poľana, na Hronského, Šoltésovej, Švermovej, Jiskrovej, ale aj na Hlbinách a nadjazde a na Jesenského ulici.
Ľudia si na tmu v uliciach zvykli
V Slatinských Lazoch šetrenie na verejnom osvetlení neovplyvnila len kríza. Ako hovorí starostka Darina Hroncová, v noci verejné osvetlenie vypínajú už najmenej desať rokov. „Svietime len do jedenástej večer a potom od pol piatej ráno. Takto dokážeme ušetriť aj polovicu nákladov, čo obecný rozpočet isto ovplyvní,“ konštatuje. Podľa nej si už obyvatelia na tento režim zvykli a nikto sa nad ním nepozastavuje. Keďže opatrnosti nie je nikdy dosť, aby predišli prípadným incidentom, obec rozsvietia na celú noc v prípade, že sa tu koná nejaké podujatie.
Napriek tomu, že aj v Michalkovej sa obec v noci ponorí do tmy, starosta Ján Parobok sa neobáva zvýšenej kriminality. „Nemáme veľa neprispôsobivých obyvateľov, okrem toho sme ďalej od mesta, takže nejaké krádeže, prípadne bitky, sme zatiaľ nemali. Podľa jeho slov už dva roky vypínajú verejné osvetlenie o jedenástej a znovu ho zapínajú o pol piatej ráno. „Pred dvomi rokmi sa nám podarilo zohnať peniaze, a tak sme nahradili vo verejnom osvetlení klasické žiarovky úspornými. Aj to prispelo k faktu, že dokážeme znížiť náklady na polovicu,“ dodáva.
Minimálne polovicu nákladov usporia aj v Jalšovíku. Starosta Vladimír Balko hovorí, že svietia len chvíľu zvečera a chvíľu ráno. „Osvetlenie vypíname o jedenástej večer a zapíname podľa toho, kedy svitá,“ upresňuje a dodáva, že keby obec mala peniaze, tak by ulice boli osvetlené celú noc.
Zatiaľ svietia aj v noci
Starostka Stožku Jana Klimová tvrdí, že v ich obci osvetlenie v noci nevypínajú. „Keď sme prepočítavali koľko by sme pri vypínaní v noci ušetrili, nevyšli nám veľké rozdiely,“ dodáva.
„Pokiaľ nám financie v obecnom rozpočte dovoľujú, svietime aj v noci,“ konštatuje starostka Sásy Ľubica Jergušová, no zároveň dodáva: „Uvidíme čo bude v budúcom roku.“ Obecný úrad sa snažil náklady na verejné osvetlenie znížiť výmenou žiaroviek vo svietidlách za úsporné a rekonštrukciou celej siete. „Podali sme projekt a požiadali o peniaze, no neboli sme úspešní,“ hovorí.
Za trištvrte roka už v tejto obci za elektrickú energiu spotrebovanú na osvetlenie zaplatili necelých 4-tisíc eur. Podľa starostky je to nižšia suma ako v predchádzajúcich rokoch. Úsporu vidí hlavne v tom, že automatické zapínanie a vypínanie nahradili manuálnym. „Človek, ktorý to má na starosti, dokáže lepšie posúdiť svetelné podmienky a reguluje svietenie podľa potreby,“ dodáva.