Vo Zvolene vystavujú najlepšie študentské projekty z oblasti dizajnu nábytku a interiéru. Hlavnú cenu a dve špeciálne ocenenia získala v medzinárodnej konkurencii Jana Kučerová z Hriňovej.
ZVOLEN. V Stĺpovej sieni Zvolenského zámku je do 27. novembra sprístupnená výstava návrhov 7. ročníka medzinárodnej súťaže o Cenu profesora Halabalu. Do súťaže zaslali študenti z ôsmich slovenských aj českých vysokých škôl až 95 súťažných návrhov. Porota udelila celkovo štyri hlavné ceny a štyri uznania. Ďalších dvanásť ocenení prisúdili návrhom hostia z praxe.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Organizátor a odborný garant súťaže, ktorým je Katedra dizajnu nábytku a drevárskych výrobkov Technickej univerzity (TU) vo Zvolene, zameral v tomto ročníku súťaže svoju pozornosť na uplatnenie výsledkov tvorivosti študentov aj v komerčnom prostredí. „Za úspech už možno považovať skutočnosť, že sa nám podarilo najlepšie školské projekty predstaviť zástupcom firiem z praxe,“ povedala pedagogička katedry Elena Farkašová. Pre niektoré zo súťažných projektov priniesla totiž účasť firiem na hodnotení reálnu nádej, že dobrý nápad nezapadne prachom v školskom ateliéri a autor by sa mohol po vzájomnej dohode dočkať realizácie svojej myšlienky.
Napríklad za návrh plne funkčnej kuchyne, spĺňajúcej požiadavky sériovej výroby, dostala jeho autorka Dana Nováková z TU vo Zvolene ponuku na absolvovanie stáže u renomovaného slovenského výrobcu. Martin Novodomec vytvoril vešiakový systém ešte len ako študent 1. ročníka. Tento návrh mu otvoril možnosť nádejnej spolupráce so známym zahraničným výrobcom nábytku.
Z hľadiska počtu ocenení prináleží prvenstvo Technickej univerzite vo Zvolene. Študenti programov Dizajn nábytku a Dizajn interiéru si pripísali na svoje konto jednu hlavnú cenu, jedno uznanie a až osem špeciálnych ocenení od firiem z praxe. „Túto pozitívnu bilanciu ovplyvňuje fakt, že zvolenské štúdium sa v dizajnérskej príprave špecializuje práve na oblasť dizajnu nábytku a interiéru. Ocenenia udelené firmami v tomto ročníku súťaže naznačujú pripravenosť študentov potvrdzovať aj naďalej dobré referencie z praxe o zvolenských absolventoch dizajnu,“ dodala Farkašová.
Jednu z hlavných cien, cenu v nábytkovom dizajne a k nej ešte dve špeciálne ocenenia od výrobcov získal modulový vešiakový systém Janky Kučerovej. Hriňovčanka vyštudovala dizajn na Strednej odbornej škole drevárskej vo Zvolene a v súčasnosti študuje FA Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Od jednej zo zúčastnených firiem získala ponuku na zaradenie víťazného návrhu do štandardného výrobného programu.
Zvolenčanov medzi súťažnými návrhmi určite zaujme návrh Lukáša Konečného z TU vo Zvolene, ktorý pod vedením Mariána Ihringa riešil exteriérový prvok umožňujúci vodákom prístup na breh z koryta rieky Hron v úseku medzi Zvolenom a Sliačom. Koncept zaujal okrem dizajnu aj myšlienkou podpory cestovného ruchu v regióne.

Za návrh plne funkčnej kuchyne dostala jeho autorka Dana Nováková ponuku na absolvovanie stáže u renomovaného slovenského výrobcu. Pedagóg René Baďura, TU Zvolen.

Martin Novodomec vytvoril vešiakový systém ešte len ako študent 1. ročníka. Návrh mu otvoril možnosť nádejnej spolupráce so známym zahraničným výrobcom nábytku. Pedagóg: Iveta Melicherčíková, TU Zvolen.
Hlavnú cenu v nábytkovom dizajne a dve špeciálne ocenenia od výrobcov získal modulový vešiakový systém Janky Kučerovej z Hriňovej. Pedagóg: Veronika Kotrádyová.

V interiérovom dizajne hlavnú cenu a ocenenie zástupcov z praxe získal Vojtěch Moškoř z TU vo Zvolene, ktorý sa vo svojej bakalárskej práci zaoberal rekonštrukciou historicko-priemyselného objektu. V šachte Špitaler riešil interaktívne múzeum spolu s obytnou časťou. Pedagóg: Zuzana Tončíková.

Lucia Fiľová z Pliešoviec, študentka FA STU Bratislava, tiež získala jedno z ocenení od firiem z praxe. Pegagóg: Jana Vinarčíková