ZVOLEN. Piť vodu z Červeného medokýša Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici neodporúča. V rozbore vody totiž zistil prítomnosť koliformných baktérií.
Mesto Zvolen, ktorému medokýš patrí, okamžite označilo vodný zdroj upozornením „voda nepitná“, no dlho tam oznam nevisel, niekto ho odstránil.
Podozrenie na kontamináciu
Mladá žena, na ktorú sme pri medokýši natrafili s prepravkou plnou fliaš, o zákaze pitia vody nič nevedela. „Chodíme sem pravidelne, žiadny oznam som tu nevidela,“ povedala.
Jozef Strhársky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici síce skonštatoval, že prekročený limit koliformných baktérií nie je vysoký, osem jednotiek na sto mililitrov, a nemusí preto spôsobiť veľké zdravotné ťažkosti, výskyt týchto baktérií by však mal byť nulový.
„Koliformné baktérie ešte nemusia spôsobiť ťažkosti, pretože jeden zo zástupcov týchto baktérií je aj Escherichia coli, ktorá sa nachádza bežne v črevnom trakte ľudí. Pri ich výskyte je už však podozrenie, že popri neškodných baktériách môžu obsahovať aj iné, napríklad salmonelu, ktoré už môžu vyvolať ochorenie,“ povedal Strhársky. „Je to indikátor, že voda zrejme nie je zdravotne vyhovujúca,“ dodal.
Zdravotné ťažkosti
Koliformné baktérie sa nachádzajú v tráviacom trakte ľudí aj živočíchov. Ich výskyt vo vode svedčí o čerstvom fekálnom znečistení. Takto kontaminovaná voda môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, napríklad hnačku, nevoľnosť či zvracanie. Keďže Červený medokýš je prírodným zdrojom vody, podľa Strhárskeho môže za znečistenie napríklad usadený prach či na jeseň napadané lístie zo stromov. Mesto podľa slov vedúcej odboru výstavby a životného prostredia Anny Bešinovej momentálne hľadá možnosti, ako vodu vyčistiť.
„Vo vodovodnom potrubí sa baktérie zlikvidujú jednoducho chlórom, no v prípade medokýša je to problém. Nie je vylúčené, že časom sa voda prečistí sama, pretože prírodné pramene majú samočistiacu schopnosť, no z jedného rozboru vody sa to povedať nedá. Takýto prameň by sa mal sledovať pravidelne niekoľkokrát za rok. Tak by sme vedeli, či je takýto výsledok len náhodný. Či ide o ojedinelú situáciu, alebo môže ísť o trvalejší stav.“
Chýba pravidelný rozbor
Dolná sadzba jedného laboratórneho rozboru vody je podľa Kvetoslavy Koppovej z úradu zdravotníctva 150 eur, hradiť by ju mal správca alebo vlastník prírodného zdroja. „To je však posledný krok, najmenej takú istú sumu musí vlastník investovať do technického zabezpečenia prameňa, vrátane zastrešenia,“ pripomenula. Červený medokýš samospráva zrekonštruovala už pred rokmi, rozbor vody však robiť nedáva. Kto objednal tento rozbor vody, sme nezistili. „Mesto nie,“ povedala Bešinová. Objednávateľa sme nezistili ani od úradu zdravotníctva.