ZVOLEN. Liečivé účinky medu sú známe odpradávna a jeho používanie je založené na skúsenostiach tradovaných po stáročia. Súčasná veda sa snaží objasniť liečivé účinky medu, stredobodom jej záujmu sú pritom fyziologicky aktívne látky prítomné v mede. Takémuto výskumu sa venuje Katarína Bíliková, pracovníčka Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied, ktorá prijala pozvanie do vedeckej kaviarne, aby návštevníkom priblížila najnovšie poznatky o vlastnostiach včelích bielkovín prítomných v mede, v materskej kašičke aj vo včelom peli.
Prispela k vynájdeniu metódy na zisťovanie falšovania včelích produktov lacnými sirupmi a umelými medmi. Ide o nové kritérium hodnotenia kvality a pravosti včelieho medu, za čo pred dvormi rokmi získala v programoch Európskej únie ocenenie v súťaži vyhlasovanej Journaliste Studio v spolupráci s Klubom vedecko-technických žurnalistov Slovenského syndikátu novinárov.
Diskusné fórum vo vedeckej kaviarni sa uskutoční v Ústave ekológie lesa SAV v Zvolene (Štúrova 2) 27. októbra o 16. h. Vedeckú kaviareň je možné sledovať aj virtuálne, informácie o pripojení uvádza ústav na svojej stránke www.savzv.sk. Podujatie sa koná v rámci projektu Vedu do škôl a kaviarní, podporenom Agentúrou na podporu výskumu a vývoja. K neformálnej atmosfére prispeje občerstvenie.
Niečo zo svojho výskumu prezradila vedecká pracovníčka už pri príprave vedeckej kaviarne. Napríklad, že včela, podobne ako človek, ako jeden z mála živočíchov v prírode nekonzumuje priamo rastlinné produkty, ale ich upravuje, konzervuje a uskladňuje pre budúce použitie - či už ako potravín alebo liečiv. Dôležitú úlohu v týchto procesoch majú bielkoviny a enzýmy, ktoré včela vylučuje do svojich produktov. Výsledky výskumu dokazujú, že bielkoviny materskej kašičky sú podstatnou zložkou medu.