OČOVÁ. Z programu malých grantov Organizácie spojených národov získali Očovania peniaze na projekt, ktorý v súčasnosti speje k úspešnému koncu. Malá vodná elektráreň s klasickým mlynským kolesom bude zaujímavým doplnkom Remeselného dvora, ktorý vybudovali v minulosti.
O umiestnení vodnej elektrárne nebolo žiadnych pochýb. Remeselný dvor bol kedysi mlynom, ktorý poháňala voda. Úloha projektu je viac demonštračná ako praktická - mal by ukázať tradičné využitie vodnej sily.
O peniaze z OSN mohlo požiadať občianske združenie, za Očovú to bolo združenie Listy. Žiadostí z Podpoľania išlo do OSN niekoľko, očovský "mlyn" bol nakoniec jediným projektom, ktorý schválili pre Podpoľanie.
Na ukážku to stačí
Ku mlynu ide odrážka z potoka Hučava. Miestni ho volajú Očovka, ide o umelo vytvorené koryto. „Bývalý tok je síce zasypaný, no nie je problém ho obnažiť,“ vysvetľuje podrobnosti Pavel Holík z občianskeho združenia Listy. Samotná turbína je podľa neho slovenským patentom - vymyslel ju Martinčan Vladislav Krížik. Dosahuje dobrú účinnosť, až 86 percent, pričom koleso turbíny je poháňané spodným náhonom. Výkon turbíny je 9 kilowattov, čo nie je veľa, no na ukážku to stačí.
Obec zaplatí stavebné práce
V súčasnosti je stavba hotová v spodnej časti, kde bude uložená turbína. Stavbári pomaly končia s ukladaním rúr, ktoré privedú vody k turbíne. „Predpokladáme, že ešte tento mesiac začneme s montážou samotnej technológie. Tak, aby sa do konca roku koleso už roztočilo,“ dodáva Holík.
Elektráreň bude síce vyrábať elektrickú energiu, no jej energetický prínos nebude veľký. Navyše elektriku musia predávať do rozvodnej siete. „Pôvodne bola elektráreň plánovaná ako zdroj energie pre celý Remeselný dvor. Musíme si ale uvedomiť, že najväčšia spotreba elektrickej energie je v zime a práve vtedy môže vodná elektráreň zamrznúť. Projektanti síce tvrdili, že pri neustálom prietoku by to zamrznúť nemalo, no drevené koleso nám určite zamrzne a nebude sa s ním dať pohnúť,“ dopĺňa starosta Očovej Jaroslav Dominik.
Na financovaní sa spolupodieľa aj obec, ktorá financuje stavebnú časť projektu. Z rozpočtu na projekt schválili viac ako 9-tisíc eur. Samotný príspevok z OSN je na úrovni 45-tisíc dolárov, zaplatí technologickú časť vrátane projekčnej dokumentácie.
Pomohlo Servisné centrum
Remeselný dvor by mal podporovať tradičné remeslá. „Máme tam kováčsku, stolársku aj hrnčiarsku dielňu. Je tam tiež krajčírska dielňa aj múzeum, kde sa tká na krosnách,“ hovorí starosta. Aj preto by neskôr chceli energiu z mlynského kolesa využiť na poháňanie skutočného mlyna. Aj keď by mlel len tak – na ukážku.
Veľký podiel na projekte má aj bývalé Servisné centrum, ktoré ešte nedávno sídlilo v Detve a spracovávalo projekty pre obce. Jeho pracovníci projekt vyhľadali a spracovali, hoci žiadateľom už bolo združenie Listy.