ZVOLEN. Obyvatelia Môťovej si aspoň sčasti môžu vydýchnuť. Po rokoch boja za lepšie životné prostredie dosiahli aspoň čiastočný ústupok. Zberné suroviny, ktoré majú prevádzku v tejto časti mesta, presťahovali spracovanie šrotu mimo Zvolena. Tým výrazne znížili hluk, ktorý bol jedným z faktorov, na ktoré sa obyvatelia žijúci v okolí prevádzky sťažovali.
Merania dali za pravdu Môťovčanom
Sedemnásť Môťovčanov, ktorí bývajú v tesnej blízkosti zberných surovín, žiadalo opatrenia už od roku 2005. Okrem nadmerného hluku sa sťažovali aj na premnožené hlodavce a zápach. Merania hluku im dali za pravdu. Povolená hladina v blízkosti obytnej zóny je cez deň 50 a v noci 40 decibelov. Tú zberné suroviny podľa meraní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici prekročili. V roku 2006 tam pracovníci úradu namerali 85 decibelov, po prepočte na dĺžku pracovného času im vyšla hodnota 65 decibelov.
Spoločnosť urobila opatrenia
Do rokovania so zbernými surovinami vstúpila aj radnica. „Po rokoch nastal pokrok pri riešení otázky hluku v tejto časti mesta,“ hovorí primátor Miroslav Kusein. Spoločnosť presťahovala výrobu, teda lisovanie a strihanie šrotu, do iných svojich prevádzok mimo mesta. „V prevádzke v Môťovej už len vykupujeme šrot,“ potvrdzuje informáciu riaditeľ závodu Ján Klibáni a dodáva, že dokonca do Môťovej materiál ani nezvážajú. Obmedzenie prevádzky im vraj síce robí organizačné problémy a dvíha náklady na prepravu materiálu, no riaditeľ závodu tvrdí: „Urobili sme to pre obyvateľov Môťovej.“
Hluk odstránili, zostal zápach a hlodavce
Opatrenia zberných surovín na zníženie hlučnosti sú pre obyvateľov susedných domov len čiastočným víťazstvom. Naďalej ich trápi smrad a hlodavce. „Zdá sa mi, že obyvatelia pred týmto problémom už rezignovali,“ hovorí poslanec za túto mestskú časť a predseda komisie životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve Martin Kamenský. Podľa neho sa počet hlodavcov pri dnešných možnostiach dá obmedziť, no zápach šíriaci sa z prevádzky zostane vždy.
V hre zostáva sťahovanie
„Takáto prevádzka nepatrí do obytnej zóny, bola to chyba presťahovať ju sem. Na druhej strane aj spoločnosť má svoje záujmy a nechce sa presťahovať niekde na okraj mesta, kde by bola ťažšie dostupná pre svojich dodávateľov a odberateľov,“ konštatuje poslanec Kamenský.
Mesto už dávnejšie ponúklo zberným surovinám tri náhradné lokality, do ktorých by sa prevádzka mohla presťahovať, jednu na Bakovej jame, ďalšie v priemyselnej zóne pri Bučine. „Nedospeli sme k jednoznačnému riešeniu,“ hovorí primátor Miroslav Kusein. Odmietavé stanovisko riaditeľ závodu Ján Klibáni odôvodňuje aj vysokou finančnou záťažou, ktorá by bola spojená so sťahovaním. „Stále s mestom rokujeme, musí nájsť inú vhodnú lokalitu. Pozemky pod lokalitami, ktoré sme si vybrali, sú pre nás veľmi drahé,“ konštatuje riaditeľ závodu a dodáva, že vybudovať závod na zelenej lúke nie je lacná záležitosť.
„Mesto im na sťahovanie prispieť nemôže, neumožňuje mu to zákon,“ konštatuje primátor.
Do Môťovej sa zberné suroviny presťahovali z centra mesta. Museli uvoľniť priestor pre výstavbu mestskej komunikácie.