Laboratóriá virtuálnej reality bude mať technická univerzita zatiaľ jediná na Slovensku.
ZVOLEN. Technická univerzita vo Zvolene bude už na budúci rok disponovať laboratóriom virtuálnej reality a 3D laboratóriom. Bude tak jedinou slovenskou vysokou školou, kde študenti budú môcť využívať na svoje štúdium a tvorbu tieto najnovšie výdobytky informačno-komunikačných technológií.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Takzvaná virtuálna jaskyňa (virtual cave) bude zameraná na modelovanie a virtuálnu vizualizáciu rôznych procesov v interiéri či v prírodnom prostredí," povedal riaditeľ centra IT pri univerzite Tibor Weis. Napríklad študenti dizajnu si v nej môžu nasimulovať priestory, ktoré chcú vybaviť vlastným nábytkom. Na druhej strane napríklad lesní plánovači sa môžu pozrieť na les tak, ako bude vyzerať o 20 rokov. V 3D laboratóriu bude aj najnovší vynález 3D techniky - tlačiareň trojrozmerných objektov. Študenti tak budú môcť navrhovať a priamo hneď aj zostrojovať trojrozmerné objekty.
Projekt s názvom Rekonštrukcia objektov Technickej univerzity vo Zvolene so zameraním na vybudovanie informačno-komunikačných technológií a technické zhodnotenie budov sa už začal realizovať v objektoch bývalých dielní TU. Na výstavbu haly vedecko-experimentálnych pracovísk získala univerzita peniaze z eurofondov. Celkový rozpočet by mal dosiahnuť viac ako 4,16 milióna eur.
Tento ojedinelý projekt nadväzuje na predchádzajúce dva projekty, podporené takisto zo štrukturálnych fondov Európskej únie z operačného programu Výskum a vývoj, ktoré škola ukončila v minulom akademickom roku. Zamerané boli na budovanie infraštruktúry univerzity v rámci rozvoja a využívania informačno-komunikačných technológií vo vzdelávaní, vede, výskume a vývoji. Celkový rozpočet dosiahol takmer 6,47 milióna eur.
V rámci týchto projektov bola väčšina objektov univerzity, vrátane Arboréta Borová hora, pripojená na vysokorýchlostný internet s prenosovou rýchlosťou 10 Gb/s. Zriadená bola nová serverovňa s autonómnym energetickým zdrojom, s 30 servermi umožňujúcimi uloženie dát v objeme 20TB.
V objektoch univerzity, fakúlt a v budovách internátov Ľ. Štúra boli zriadené zóny pre bezdrôtové, mobilné, wi-fi pripojenie v rámci medzinárodnej internetovej siete EDUROAM. "Výhodou tohto medzinárodného systému, ktorý spája vzdelávacie a vedeckovýskumné inštitúcie na celom svete, je, že v prípade registrácie mobilného zariadenia na univerzite vo Zvolene je užívateľ v rámci tejto siete automaticky identifikovaný ihneď po prihlásení kdekoľvek na svete a nemusí podstupovať žiadne prihlasovacie procedúry pri pripojení," povedal hovorca TU Peter Gašperan.
Realizácia týchto projektov umožnila postupnú modernizáciu 55 učební a 36 laboratórií TU a 11 veľkokapacitných prednáškových sál. Bolo v nich inštalovaných spolu 85 systémov projekcie a riadenia AV signálov, ktoré boli v prednáškových sálach doplnené 11 interaktívnymi tabuľami, čím boli vytvorené technické podmienky pre pedagogický proces moderného charakteru.
Vybudované bolo tiež študentské kongresové centrum a dve videokonferenčné miestnosti. Technológie, ktoré sú v týchto priestoroch a v prednáškových sálach inštalované, umožňujú snímanie a vysielanie prednášok a podobných aktivít mimo ich priestorov a v rámci vysokorýchlostného prepojenia na internet do celého sveta. Študenti takto budú môcť prednášky sledovať aj v internáte či v teple domova.