ZVOLEN. Najnovšie poznatky získané z výskumu cicavcov a pri praktickej ochrane ich biotopov predstavia slovenskí a českí vedeckí pracovníci a ochrancovia prírody na 10. celoštátnej konferencii s medzinárodnou účasťou, ktorá sa koná dnes a zajtra, 14. a 15. októbra, v priestoroch Ústavu ekológie lesa (ÚEL) Slovenskej akadémie vied vo Zvolene.
Ako TASR informoval Anton Krištín z oddelenia ekológie zvierat ÚEL, program konferencie je tento rok nesmierne pestrý a bohatý. "Odznie spolu 25 prednášok a ďalších päť posterových prezentácií," povedal.
Okrem toho sa uskutoční tradičné premietanie diapozitívov a videofilmov a blok Jubileá osobností. Organizátori zaradili do programu aj dva workshopy. Jeden je venovaný zubrovi hrivnatému na Slovensku, druhý nazvali Ako ďalej konferencia?
K najzaujímavejším prednáškam by mali patriť: Fosílna fauna v jaskyniach v Novom (Belianske Tatry), Zhrnutie poznatkov o výskyte netopierov v štôlňach Kováčov pri Štúrove, Konec zimování netopýrů v bunkrech Hlučínska? Myš kopčiarka v prírodných ohniskách nákaz na Slovensku, Bobor vodný v TANAPe, K otázke invázneho správania sa živočíchov na príklade cicavcov a Monitoring kamzíka alpského vo Veľkej Fatre 2011. Prednášky odborníkov a ekológov budú zverejnené v zborníku.
Prvý ročník konferencie o cicavcoch sa uskutočnil v roku 1994. Odvtedy sa koná prakticky každý druhý rok v rovnakom jesennom termíne. Ústav ekológie lesa je jedným z troch organizátorov, popri Štátnej ochrane prírody Slovenskej republiky a Katedre ekológie a biológie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela.