HRIŇOVÁ. Niektoré časti centra mesta v súčasnosti pripomínajú bojovú líniu a obyvateľom znepríjemňujú život. Zrekonštruovať tepelné rozvody a zároveň neporušiť chodníky či ulice, to k sebe nejde. Vedenie mesta je zatiaľ pokojné. „Firma nám garantuje, že všetko dá do pôvodného stavu. Chodníky boli v mnohých častiach v dezolátnom stave,“ hovorí primátor Hriňovej Stanislav Horník.
Ani vedenie spoločnosti Hriňovská energetická, ktorá riadi výrobu a rozvod tepla v Hriňovej, nevidí dôvod na paniku. „Zdanie trochu klame. Všetky hlavné práce na technológii sú zrealizované. Vykurovanie môžeme spustiť kedykoľvek, takže prichádzajúce ochladenie nás neprekvapí. Zostáva niekoľko vonkajších terénnych úprav, ale tie na funkčnosť systému nemajú žiaden vplyv,“ ubezpečuje konateľ spoločnosti Ivan Ďuďák.
Biomasa – najlacnejšie palivo
Komplexná rekonštrukcia tepelného hospodárstva sa začala už v roku 2006 inštalovaním prvého kotla na biomasu. Súčasná etapa sa začala v minulom roku. V nej pribudol druhý kotol na biomasu a zároveň komplexne vymenia rozvodnú sieť teplovodov. „Rekonštrukcia je zameraná do troch oblastí. Tou prvou je náhrada uhľovodíkových palív (hnedé uhlie, zemný plyn) biomasou. Biomasa je v súčasnosti jednoznačne najlacnejším palivom, takže cieľom je znížiť cenu tepla. Dôležité je aj environmentálne hľadisko, pretože dôjde k zníženiu emisií CO2 do ovzdušia. Druhou oblasťou je výmena rozvodov tepla s cieľom znížiť distribučné straty. Táto etapa je najviac viditeľná, pretože je spojená s rozsiahlymi výkopovými prácami na sídlisku. Treťou oblasťou je inštalovanie nových progresívnych domových výmenníkových staníc tepla, ktoré výrazne zvyšujú komfort odberateľov tepla,“ pokračuje konateľ.
Nebudú platiť viac
Súčasná etapa rekonštrukcie stojí 4,8 milióna eur a zo sedemdesiatich percent ju financuje Operačný program Životné prostredie. „V Hriňovej môžeme našim odberateľom ponúknuť vďaka našim investíciám do biomasy a energetickej efektívnosti dlhodobo najnižšiu cenu tepla v regióne. Tento trend držíme od roku 2006 a rozhodne v ňom budeme aj pokračovať,“ dodáva Ivan Ďuďák. Najmä súčasná investícia umožní spoločnosti cenu dlhodobo udržať. Odpoveď na otázku, aká je konkrétna výška ceny na najbližšiu zimu je podľa konateľa komplikovaná, pretože cena tepla je dvojzložková a od 1. januára sa čiastočne mení aj spôsob regulácie a ceny ešte nie sú stanovené. „V našom prípade však bude cena zachovaná na súčasnej úrovni, resp. náklady domácností na vykurovanie určite nevzrastú. A to aj napriek tomu, že cena plynu už tento rok vzrástla dvakrát a je možné, že v budúcom roku opäť porastie,“ vysvetľuje.
Náklady na rekonštrukciu sa do ceny síce premietnu, ale nebudú mať negatívny dopad na cenu tepla. „Nárast nákladov je eliminovaný dosiahnutými úsporami,“ hovorí konateľ.
V zásobovaní sú nezávislí
Rozhodujúcim palivom v hriňovskej kotolni je drevná biomasa. Od budúceho roku bude tvoriť až 95 percent palivovej základne. Zvyšných 5 percent budú vyrábať zo zemného plynu.
Hriňovská energetická je súčasťou slovenskej energetickej skupiny Intech Slovakia, ktorá má na Slovensku vybudovanú vlastnú divíziu zaoberajúcu sa spracovaním biomasy pre energetické účely. Táto divízia sídli práve v Hriňovej. „Vďaka tomuto systému je naša spoločnosť nezávislá v oblasti zásobovania biomasou. Tým si vieme garantovať dostatok a najmä cenu paliva, ktorá má zásadný dopad na celkovú cenu tepla,“ vysvetľuje konateľ Hriňovskej energetickej, ktorá v meste vykuruje viac ako 800 domácností a približne 20 firiem.
Ľudia už majú stavebných prác vyše hlavy. „Vedeli sme, že mesto bude v priebehu rekonštrukcie rozkopané. Čo sa týka termínov ukončenia, sme pokojní. Navyše sa tešíme na nové chodníky,“ dodáva primátor mesta. Podľa neho bude mať Hriňová po tejto rekonštrukcii špičkovú technológiu a stane sa z nej stane výkladná skriňa v tepelnom hospodárení.