ZVOLENSKÁ SLATINA. Metodika kontroly podielu ovčieho syra v bryndzi, ktorú ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sľúbilo zaviesť slovenským producentom bryndze ešte začiatkom leta, nebola doposiaľ zrealizovaná. Po skončení predstavenstva Cechu bryndziarov na Slovensku to povedal jeho predseda Ján Kerestéš.
"Ministerstvo zavedenie tejto metodiky, ktorá by mala slúžiť aj ako kontrola pravosti bryndze na našom trhu, neustále odsúva," uviedol Kerestéš. "Z termínu 1. júla sa stal 1. august, neskôr 1. september, ale ani zatiaľ posledný termín - 1. október nebol doposiaľ naplnený," dodal.
Cech tak doposiaľ nevie, kto produkt s menším ako 50-percentným podielom ovčieho syra predáva ako bryndzu a kto nie. Od roku 2008 je totiž Slovenská bryndza chráneným zemepisným označením, zaregistrovaným v Bruseli výhradne pre Slovenskú republiku. Táto by mala obsahovať najmenej 50 percent ovčej hrudky.
Cech, ktorý združuje 25 najväčších slovenských prevádzok na výrobu bryndze, kritizuje aj netransparentnosť a nedôslednosť doterajších kontrol kvality bryndze, ktoré sa vykonávajú väčšinou len vo veľkých prevádzkach. "Dôsledná kontrola ďalších desiatok či dokonca stoviek malých výrobcov, ktorí predávajú svoje výrobky z dvora, dosiaľ nie je zaručená. Kontrolovať by sa pritom mali aj prevádzky, kde sa podávajú jedlá z bryndze," pripomenul.
Slová predsedu cechu bryndziarov ministerstvo pôdohospodárstva popiera. Podľa stanoviska, ktoré TASR zaslal hovorca ministerstva Juraj Kadáš, metóda bola zavedená, ale nebola zverejnená vo vestníku, nakoľko metódy tohto typu sa nemusia zverejňovať.
Výrobcov bryndze netešia ani hlasy, ktoré chcú zrušiť potravinový kódex. "Je to predsa základná norma na udržanie zdravotnej situácie nášho obyvateľstva," podotkol šéf cechu. Sami sa pritom chcú podieľať na tvorbe výživovej politiky na Slovensku, tak aby sa zdravotný stav obyvateľov výrazne zlepšil.
Podľa Kadáša však v zmysle schváleného Zákona č. 152 o potravinách, ktorý v septembri prešiel Národnou radou SR (stále sa ale čaká na jeho podpis prezidentom), platnosť potravinových kódexov končí k 31. decembru 2012. "Ministerstvo ale pripravuje nové právne predpisy. Pre tzv. harmonizovanú oblasť to budú nariadenia vlády a pre neharmonizovanú oblasť v súvislosti s európskou legislatívou to budú vyhlášky," dodal.
Na Slovensku sa aktuálne vyrobí od 8000 ton do 9000 ton bryndze. Viac ako polovicu vyprodukujú členovia cechu. Kerestéš označuje bryndzu ako jeden z najbohatších zdrojov probiotických kultúr. Bryndza aj podľa vyjadrení viacerých odborníkov má množstvo pozitívnych vlastností na zdravie človeka. "V ovčiarstve a výrobe syrov a bryndze máme stále veľké rezervy. Podľa našich možností by sme dokázali chovať niekoľkonásobne viac oviec, ako súčasných 640-tisíc. V ovčiarstve a potravinárstve by sa mohlo zamestnať viac ako 70-tisíc ľudí," skonštatoval.