ZVOLEN. Vzácne pozostatky slovanského apoštola sv. Cyrila vystavujú do štvrtku vo Zvolene a v niektorých okolitých farnostiach. Zo Zvolena relikvia poputuje do Detvy, odtiaľ do Krupiny.
Katolícke diecézy, ktoré si putovnú relikviu začali postupne odovzdávať pred necelým mesiacom, sa tak duchovne pripravujú na 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na slovenské územie. To si pripomenieme v roku 2013. Banskobystrická diecéza prezvala relikviu na dva mesiace.
Šesť kostolov RELIKVIA Jej putovanie v regióne
Zvolen: 10. – 13. október Detva: 13. – 17. október Krupina: 17. – 20. október
Do Zvolena relikviu prinesú v pondelok tesne pred večernou svätou omšou. „Je to veľká Milosť, pretože ide o relikviu Konštantína, ktorý pripravil hlaholiku, naše prvé písmo, a zaslúžil sa o kultúru Slovanov. Jeho relikvia ho tu teraz sprítomňuje, akoby on sám prišiel medzi nás. Je to veľká udalosť, ktorú si veľmi vážime,“ povedal dekan Rímskokatolíckej cirkvi vo Zvolene Vojtech Nepšinský.
„V Rímskokatolíckom kostole sv. Alžbety bude od odovzdania do druhého dňa. Odtiaľto ju odnesieme do kostola na zvolenskom sídlisku Sekier, odtiaľ do Železnej Breznice, do Kostola sv. Cyrila a Metoda, kde bude pobožnosť aj svätá omša,“ priblížil dekan putovanie relikvie.
„Ešte v utorok večer ju prenesieme do farnosti v Sielnici, odtiaľ na druhý deň ráno do Budče, potom do kostola na zvolenskom sídlisku Západ. Vo štvrtok od 12. hodiny bude znova v Rímsko-katolíckom kostole sv. Alžbety vo Zvolene, odkiaľ ju o 16. h. prenesieme do Detvy.“
Malá kostička Podľa dekana ide o kostičku z jeho pozostatkov. „Nie je dôležité, o aký pozostatok ide, stále je to pripomienka konkrétneho človeka,“ povedal.
Denník SME napísal, že relikvia je veľmi drobná a že ide o časť z kľúčnej kosti. „Veľká je len pár centimetrov. Je to maličké. Je to už dlhá doba,“ povedal SME teológ a hovorca bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko.
Priniesli nám písmo Cyril, podľa análov je to rehoľné meno Konštantína, prišiel na Slovensko spolu so starším bratom Metodom. Prišli na žiadosť kniežaťa Rastislava, keď si pýtal od byzantského cisára Michala III. biskupa a učiteľov, ktorí by jeho ľudu hlásali evanjelium v jeho vlastnom jazyku.
Konštantín, zvaný Filozof, bol jedným z najučenejších mužov cisárskeho dvora. Pochádzal zo Solúna (dnešné mesto Thessaloniki v Grécku). Bol vynikajúcim filológom a ovládal aj slovanský dialekt.
Aj jeho brat mních Metod, ktorý pôsobil medzi Slovanmi ako cisársky administratívny úradník, mohol poznať hovorovú reč Slovanov. Konštantín už v Carihrade, čo je dnešný Istanbul (v minulosti nazývaný aj Konštantínopol), zostavil pre Slovanov osobitnú abecedu a začal prekladať najpotrebnejšie náboženské texty do jazyka Slovanov.
Do Rímsko-katolíckeho kostola sv. Alžbety vo Zvolene relikviu prinesú v pondelok o 17.45 h., pred sv. omšou. Po krátkom putovaní po okolitých farnostiach sa do kostola vráti vo štvrtok, bude tam od 12. do 16. h. FOTO: TASR
Telo sv. Cyrila, ktorý zomrel 14. februára 869, pochovali po pravej strane oltára v rímskej Bazilike sv. Klementa. Po prestavbe baziliky relikvie preniesli do jej novej časti, kde sa nachádzali až do konca 18. storočia. Počas nepriaznivých časov za Rímskej republiky, ktorá vznikla ako dôsledok Napoleonovej okupácie Ríma, ich premiestnili do chrámu Chiesa Nuova k hrobu sv. Filipa Neri. Začiatkom 19. storočia sa relikvie dostali do vlastníctva šľachtickej rodiny Mattei.
V roku 1963 sa dostali späť do Ríma, uložili ich v Bazilike sv. Klementa v Kaplnke sv. Cyrila a Metoda. „O rok neskôr časť relikvií dostala do daru katedrála v Nitre, kde sú uložené dodnes. Nitrianske biskupstvo ich teraz zapožičalo ostatným,“ ozrejmila hovorkyňa hovorkyňa Banskobystrickej diecézy Zuzana Juhaniaková.