ZVOLEN. Technická univerzita vo Zvolene realizuje aktuálne ako hlavný príjemca finančnej podpory či spoluriešiteľ 21 projektov podporených fondmi Európskej únie. Celková výška podpory činí viac ako 21,44 milióna eur. Univerzita vo Zvolene tak v rámci akademickej sféry patrí medzi najúspešnejšie slovenské vysoké školy pri získavaní finančných zdrojov z únie. Vyplýva to z materiálov, ktoré TASR poskytol hovorca univerzity Peter Gašperan.
V minulom akademickom roku ukončila univerzita dva navzájom nadväzujúce projekty podporené zo štrukturálnych fondov v rámci operačného programu Výskum a vývoj. Zamerané boli na budovanie infraštruktúry univerzity v rámci rozvoja a využívania informačno-komunikačných technológií vo vzdelávaní, vede, výskume a vývoji. Celkový rozpočet dosiahol takmer 6,47 milióna eur.
V rámci týchto projektov bola väčšina objektov univerzity, vrátane Arboréta Borová hora, pripojená na vysokorýchlostný internet s prenosovou rýchlosťou 10 Gb/s. Zriadená bola nová serverovňa s autonómnym energetickým zdrojom, s tridsiatimi servermi umožňujúcimi uloženie dát v objeme 20TB.
V objektoch univerzity, fakúlt a v budovách univerzitných internátov zriadili zóny pre bezdrôtové, mobilné, wifi pripojenie v rámci medzinárodnej internetovej siete EDUROAM. "Výhodou tohto medzinárodného systému, ktorý spája vzdelávacie a vedeckovýskumné inštitúcie na celom svete, je, že v prípade registrácie mobilného zariadenia na Technickej univerzite vo Zvolene je užívateľ v rámci tejto siete automaticky identifikovaný ihneď po prihlásení kdekoľvek na svete a nemusí podstupovať žiadne prihlasovacie procedúry pri pripojení," skonštatoval Gašperan.
Realizácia týchto projektov umožnila postupnú modernizáciu 55 učební a 36 laboratórií a 11 veľkokapacitných prednáškových sál. Inštalovali v nich spolu 85 systémov projekcie a riadenia AV signálov, ktoré boli v prednáškových sálach doplnené 11 interaktívnymi tabuľami, čím boli vytvorené technické podmienky pre pedagogický proces moderného charakteru.
Vybudovali tiež študentské kongresové centrum a dve videokonferenčné miestnosti. Technológie, ktoré sú v týchto priestoroch a v prednáškových sálach, umožňujú snímanie a vysielanie prednášok a podobných aktivít mimo ich priestorov a v rámci vysokorýchlostného prepojenia na internet do celého sveta. Študenti takto budú môcť prednášky sledovať aj v internáte či v teple domova.
Na tieto projekty nadväzuje ďalší s názvom Rekonštrukcia objektov so zameraním na vybudovanie informačno-komunikačných technológií a na technické zhodnotenie budov, s celkovým rozpočtom viac ako 4,16 milióna eur. V rámci neho sa v lete začala výstavba haly vedecko-experimentálnych pracovísk. V nej bude zriadených viacero nových moderných laboratórií a medzi nimi napríklad aj takzvaná Virtual Cave, jediná na Slovensku, zameraná na modelovanie a virtuálnu vizualizáciu rôznych procesov v prírodnom prostredí.
Medzi najdôležitejšie úlohy v dlhodobých zámeroch univerzity patrí internacionalizácia štúdia, získavanie významnejšej pozície v rámci medzinárodného vzdelávacieho a vedeckovýskumného priestoru.
Jedným z nástrojov na dosiahnutie tohto cieľa je realizácia projektu s názvom Vytvorenie študijných programov vo svetovom jazyku a podpora výučby cudzích jazykov, na ktorý univerzita získala z Európskeho sociálneho fondu, operačného programu Vzdelávanie, nenávratný finančný príspevok takmer milión eur.