DETVA. Minister vnútra Daniel Lipšic sa v Detve objavil v pondelok, krátko po desiatej. Jeho úlohou bolo prestrihnúť pásku a tým symbolicky otvoriť zrekonštruovanú budovu Hasičskej stanice. Hasičský zbor patrí v spoločnosti medzi najdôveryhodnejšie inštitúcie, čo nezabudol pripomenúť ani minister. „Pevne verím, že táto stanica vám vytvorí lepšie podmienky pre oddych a, samozrejme, aj pre zásah, pri ktorých zachraňujete životy a majetok ľudí,“ prihovoril sa hasičom nastúpeným na dvore. Detvianski hasiči sa po viac ako roku vrátili domov – ak takto možno nazvať hasičskú stanicu. Náhradné priestory našli v areáli SAD Detva. V podobnej situácii sú v súčasnosti aj Krupinčania, ktorí tiež zasahujú z náhradných priestorov. Kým aj im nezrekonštruujú staré priestory.
Pristavili garáž
Na rekonštrukciu hasičskej stanice sa minulo viac ako 400-tisíc eur. „Z toho 85 percent išlo z Európskej únie,“ upresnil riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Dušan Sľúka. V rámci modernizácie stanice museli k budove pristaviť ešte jednu garáž. „Každá hasičská stanica by potrebovala omnoho viac peňazí, z pridelených prostriedkov sme riešili najmä havarijný stav. Prioritou bolo zníženie energetickej náročnosti,“ dodal.
Financie z eurofondov
Vedenie hasičov v kraji chce zrekonštruovať šestnásť hasičských staníc. Detvianska je iba druhou hotovou. V ďalších šiestich hasičských staniciach rekonštrukcia v súčasnosti stále prebieha. Onedlho by mali mať vynovené priestory hasiči vo Veľkom Krtíši, kolaudáciu naplánovali do konca decembra.
Hasičské stanice na Slovensku rekonštruujú prevažne z eurofondov, celkovo boli vypísané štyri výzvy z Regionálneho operačného programu. „Z prvej výzvy bola financovaná stanica v Detve, z druhej napríklad stanica v Rimavskej Sobote. Tretia výzva sa týka stanice vo Zvolene, kde sme už vyberali dodávateľa. Štvrtá výzva by mala byť vyhlásená do konca septembra, projekty už musíme podať aj so stavebnými povoleniami,“ vymenoval krajský riaditeľ. Rekonštrukciou prejdú v podstate všetky hasičské stanice v kraji, okrem Banskej Bystrice, na ktorú už prostriedky neostali. A ešte v Poltári, tá je špecifická tým, že hasiči pracujú v prenajatých priestoroch.
Iveco nahradilo tatrovku
Na stanici v Detve slúži dvadsaťjeden hasičov, jedno miesto majú voľné. Starú techniku postupne vymieňajú za novú. „Zbavili sme sa Tatry 815, za ňu sme dostali Iveco Trakker, čo je jedno z najmodernejších hasičských áut,“ povedal detviansky hasičský veliteľ Jozef Tuček. Popri novej cisterne slúži aj staručká tridsaťročná Tatra 148. Jej služby komentoval veliteľ stručne: „Je po rekonštrukcii a slúži, ako môže. Ten vek jej nikto nezníži.“
Hasičská stanica v Detve
Budova, z ktorej vyrážajú detvianski hasiči na svoje výjazdy, je z roku 1983. Postavili ju v akcii Z, investorom bol vtedajší Mestský národný výbor Detva. Tri roky po výstavbe sa do priestorov presťahovali hasiči. Po desiatich rokoch vznikol pri Okresnom úrade v Detve odbor požiarnej ochrany a aj jednotka Zboru požiarnej ochrany. Štát budovu od samosprávy odkúpil, poslednú splátku z celkovej sumy prevyšujúcej štyri milióny korún zaplatil v roku 2002. Rekonštrukcia budovy sa pribúdajúcimi rokmi stávala nevyhnutnou. V roku 2008 spracovali projekt a vlani sa začalo s rekonštrukciou.
(ms)