ZVOLEN. Mesto Zvolen bude v budúcnosti mestom kruhových križovatiek. Územný plán totiž počíta len v centrálnej zóne mesta s desiatimi.
V súčasnosti ich je v celom meste sedem a má pribudnúť ďalšia. Tú chce radnica vybudovať na križovatke ulíc J. Jiskru a Masarykovej pod Zvolenským zámkom.
Najzaťaženejší dopravný uzol
„Križovatka pod zámkom je jeden z najzaťaženejších dopravných uzlov vo Zvolene,“ konštatuje vedúci územného plánovania mesta Peter Kašša. Ako dodáva, je to komplikovaný dopravný uzol, ktorý nie je možné riešiť len samotnou úpravou križovatky, ale je potrebné vyriešiť dopravu na celom území od autobusovej stanice po križovatku ulíc Masarykova – Jiskru.
Na tomto území sa okrem križovatky pod zámkom na krátkom úseku nachádzajú tri svetelne riadené križovatky. „Bezkolízny prejazd územím zabezpečí až riešenie všetkých troch križovatiek,“ dodáva Kašša.
Mesto nemá peniaze
Mesto malo v úmysle v tomto roku zabezpečiť spracovanie dokumentácie pre územné rozhodnutie na riešenie situácie na celom spomínanom úseku. Pre nedostatok peňazí sa to podľa Petra Kaššu nepodarí.
„Vzhľadom na zlú ekonomickú situáciu sme nútení navrhované dopravné stavby na tomto území presunúť na ďalšie roky. Pre zlepšenie súčasnej situácie však stále hľadáme čiastkové riešenia. V súčasnosti zvažujeme prestavať aspoň najnehodovejší dopravný uzol pod zámkom na okružnú križovatku, čo je aj v súlade s riešením územného plánu mesta. Takáto prestavba by bola prvou etapou, na ktorú by sa dalo v ďalších rokoch plynulo nadväzovať,“ dodáva vedúci odboru.
Eurofondy sú v tomto prípade nedostupné
Termín začatia výstavby kruhového objazdu zatiaľ Kašša odhadnúť nevedel. Vzhľadom na to, že nie je ukončená projektová príprava, nie je možné v súčasnosti určiť, kedy sa výstavba začne. Rovnako je to aj s financovaním stavby. „O zabezpečení financovania je možné uvažovať až po presnom vyčíslení nákladov, a to po spracovaní podrobnejších projektových dokumentácií,“ dodáva.
Na júnovom rokovaní mestského zastupiteľstva o financovaní prebudovania križovatky hovorili aj poslanci. Navrhli, aby mesto požiadalo o financovanie projektu z eurofondov. „Boli by sme radi, keby takéto výzvy boli a mohli by sme to riešiť z týchto zdrojov. Keby táto výzva bola, o peniaze by ale musel požiadať vyšší územný celok, nie mesto,“ informoval poslancov primátor Miroslav Kusein. „Pokiaľ viem, štát nemá v prioritách našu cestu pod zámkom a rovnako tak ani VÚC,“ konštatovala vedúca územného plánovania mesta Juliana Ištóková, čím nepriamo potvrdila, že s financovaním križovatky sa bude musieť radnica popasovať sama.
Dopravu v meste rieši územný plán
Dopravnú situáciu v meste komplexne rieši územný plán pamiatkovej zóny. V ňom je doprava na úseku medzi autobusovou stanicou a križovatkou pod zámkom odklonená k železničnej trati, križovatka ulíc Masarykova-Jiskru je nahradená kruhovým objazdom, križovatka ulíc Masarykova-Štefánikova je presunutá západnejšie k Ulici Š. Moyzesa. Masarykova ulica v plánoch už nie je 4-pruhová, ale len 2-pruhová.
„Týmto riešením sa zväčší vzdialenosť križovatiek a doprava bude plynulejšia. Navrhované riešenie prináša aj ďalšie pozitíva pre mesto, a to spojenie zámockého návršia s námestím, dáva možnosť vybudovať podzemné parkovisko v južnej časti námestia a motoricky sprístupní Hlbiny,“ vysvetľuje vedúci územného plánovania Kašša.
Pokiaľ mesto začne budovať dopravné trasy podľa územného plánu, kruhové križovatky v centre mesta pribudnú aj rozmedzí Kozáčekovej a Hviezdoslavovej ulice, na Podharajchu, na priecestí pri nemocnici a pri trati neďaleko železničnej stanice Zvolen – mesto.