ZVOLEN. Znížená hladina vody v Môťovskej priehrade je dôvodom, že vedenie miestnej organizácie rybárskeho zväzu zakázalo od 12. septembra v tejto nádrži loviť akékoľvek ryby. Rybári, ktorí majú zakúpené povolenky na lov a rybárske lístky, sú rozhorčení.
Rybársky zväz takéto riešenie pokladá za správne a nevyhnutné z hľadiska ochrany rýb.
Dva týždne je zakázané loviť ryby
Hoci hladina vody v priehrade je znížená na minimum od polovice augusta, zákaz loviť ryby prišiel až v polovici septembra. „Zákaz loviť sme dali na základe sťažností rybárov,“ hovorí predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu vo Zvolene Pavel Vaculčiak. Sťažnosti sa týkali najmä pytliačenia a množstva vylovených rýb, ktoré sú v prípade vypustenia priehrady koncentrované na malej ploche. „Zákaz lovu bude platiť do konca rekonštrukčných prác na hrádzi, teda do konca septembra,“ dodáva Vaculčiak.
Funkcionári zväzu chránia ryby
Zvolenčan Jozef, ktorý rybárči na Môťovskej priehrade už 12 rokov, si spomína, že pred dvomi rokmi bola situácia podobná. Priehradu správca vypustil, no rybársky zväz zakázal len lov dravcov. „Vtedy nás kritizovali, že dochádza k veľkému výlovu. Rybu ako je zubáč nevieme kúpiť v chovnej veľkosti, ale len 10-centimetrovú. Potom 5 -7 rokov dorastá na lovnú mieru. Preto sme zamedzili, aby ju rybári odlovili,“ vysvetľuje Vaculčiak.
Zákaz lovu rýb na vypustenej nádrži považuje za správny krok aj tajomník Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline Ferdinad Baláž. „Toto sú prípady, kedy majú mestské organizácie kompetencie zakázať loviť, aby ochránili ryby. Je to správne rozhodnutie. Rybári majú dostupné aj iné revíry, teda nie sú obmedzení,“ hovorí.
Rybári sa cítia ukrátení
Rybár Jozef však argumentuje, že on a jeho kolegovia sú takýmto rozhodnutím poškodení. „Napríklad ja som zaplatil za ročnú povolenku 70 eur a pre synov za ďalšie dve po 14 eur. Okrem toho ďalšie peniaze stál rybársky lístok. Táto sezóna ma teda vyšla na 130 eur, čo nie je málo a teraz nemôžeme loviť. Okrem toho oproti iným revírom sa na Môťovskej priehrade začína lovná sezóny vždy o dva týždne neskôr,“ hovorí rozhorčený Zvolenčan.
Predseda miestnej rybárskej organizácie všetkým rybárom odkázal, že dva týždne, počas ktorých nemôžu loviť, im zväz nahradí na jeseň. „Každú jeseň je zakázané dva týždne loviť v období, keď nádrž zarybňujeme. Teraz im lov povolíme,“ tvrdí Vaculčiak.
No tento postup vylučuje litera zákona. Ako potvrdil Ferdinand Baláž, „zákon hovorí, že po zarybnení násadou, ktorá dosahuje najnižšiu lovnú mieru, je užívateľ povinný chrániť násadu najmenej 14 dní. Vtedy platí všeobecný zákaz loviť ryby.“
Oprava hrádze je nevyhnutná
Podľa slov riaditeľa Povodia stredného Horna vo Zvolene Rudolfa Sýkoru termín, kedy s opravou hrádze na Môťovskej priehrade začali, vyberali tak, aby zosúladili termíny a kapacitné možnosti dodávateľskej firmy. Zohľadňovali pri tom aj hydrologické a meteorologické podmienky. Termín dohodli aj s miestnou rybárskou organizáciou, vzhľadom na minimalizáciu negatívnych dopadov na chov rýb. „Rybné osádky sú už po výteroch,“ dodal riaditeľ.
Na Môťovskej priehrade začali vodohospodári s opravou cievovej tyče pravej klapky. Klapky sú najdôležitejším a najvyužívanejším uzáverom na hrádzi. Pri zvýšenej hladine vody slúžia na bezpečnostný prepad vody. Je nevyhnutné nimi manipulovať pri každom zvýšenom prietoku. Po opakovaných povodniach sa poškodila cievová tyč, ktorou sa klapka ovláda.