Čabradský hradný vrch a jeho okolie je vďaka výskytu viacerých ohrozených druhov plazov chráneným územím.
ČABRADSKÝ VRBOVOK. Výstupom na Čabradský hrad sa Soňa Franková, starostka malej hontianskej obce Čabradský Vrbovok, rozhodla oživiť tradíciu kedysi celoslovensky organizovanej akcie výstupu na hrad. Do podhradia z Vrbovka, ale aj ďalších okolitých dediniek, prišlo cez víkend niekoľko desiatok ľudí. Okrem prehliadky hradu čakala na návštevníkov ukážka rezbárstva, ťahania syrových korbáčikov či košíkárstva, ktoré zaujalo najmä deti. Tie si mohli pletenie košíčkov aj vyskúšať.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Hrad Čabraď postavili v 13.storočí. Z jeho veží je nádherný pohľad na Krupinskú planinu. Pôvodne strážny hrad v rokoch 1520 a 1585 prestavali. Hviezdne obdobie zažíval od r. 1622 kedy Ferdinand II. venoval hrad Petrovi Kohárymu, hradnému kapitánovi, ako odmenu za zásluhy v protitureckých bojoch. Koháryovci vlastnili hrad v ďalších storočiach. Roku 1812 ho poškodil požiar.
V súčasnosti pracuje na konzervácii a obnove hradu združenie Rondel. Za obdobie deviatich rokov sa tu vystriedali desiatky dobrovoľníkov. O jeho znovuoživenie sa usiluje aj súčasná starostka Soňa Franková.
Čabradský hradný vrch a jeho okolie je vďaka výskytu viacerých ohrozených druhov plazov chráneným územím. Hoci pravdupovediac, ani tu nie je úplne samozrejmé vidieť tieto plaché živočíchy. Zaujímavé je aj samotné podhradie, ktoré záchrancovia hradu nazvali Dedinou duchov.

Čabradský Vrbovok má na starostovskej stoličke mladú krv, Soňu Frankovú. Avšak kroj, ktorý má na sebe pamätá už zo tri - štyri generácie.


Korbáčiky z kravskej hrudky. Záujemcov o rýchlokurz ťahania aj ochutnávania bolo dosť.

Vnútro hradu je zarastené. Opravujú a konzervujú najmä vstupnú bránu a vežu.

Pohľad z hradu, veľká odmena za krátky výstup.
Autor: jap