Kolektory štát dotuje iba do konca novembra

O dotáciu môže majiteľ domu požiadať až potom, keď bude mať kolektory namontované.

Priatelia zeme v Detve.Priatelia zeme v Detve. (Zdroj: MILAN SUJA)

DETVA. Ak nechceme aby sa nám v zime premenili byty na chladiace boxy, musíme platiť. Za uhlie, drevo, plyn alebo elektrinu. Každé zdražovanie energií nás privádza vždy k rovnakým myšlienkam: Ako a kde ešte ušetriť? Občianske združenie Priatelia Zeme-CEPA sa rozhodlo, že nám s odpoveďami pomôže. „Chceme informovať čo najviac obyvateľov z Podpoľania o možnostiach energetickej efektívnosti o znižovaní nákladov na energie a úsporách na teple a elektrine,“ povedal projektový koordinátor Miroslav Lacko. V infostánku, ktorý pripravili v starej časti mesta, poskytovali nielen letáky, ale aj praktické rady o tom ako si zatepliť dom alebo využiť najmä solárnu energiu. Na demonštračnej fotovoltaickej zostave ukazovali, že Slnko môže byť zdrojom elektriny pre rôzne menšie spotrebiče, no pri väčších systémoch je možné zo solárnej energie pokryť vysoké percento spotreby elektriny v domácnostiach. „Záujemcovia môžu využiť náš počítačový softvér, ktorý navrhne optimálnu fotovoltaickú zostavu na dom. Stačí zadať základné parametre, orientáciu strechy, prípadne ročnú spotrebu elektriny,“ doplnil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podpoľanie – cieľový región

Pred Detvou navštívili Čierny Balog, Hronec, Valaskú, Ľubietovú, Lučatín a Očovú. Podpoľanie je cieľovým regiónom Priateľov zeme. „Je tu perspektívny región, ktorý má veľa možností na využívanie obnoviteľných zdrojov. Snažíme sa ľudí informovať, ako môžu ušetriť,“ doplnil Lacko.

Združenie je tiež schopné vypracovať diagnostiku domu termovíznou kamerou. Podľa týchto údajov majiteľ zistí, kde má najvyššie tepelné straty, čo mu môže pomôcť pri rozhodnutí či dom zatepľovať alebo nie. Takáto diagnostika je samozrejme možná iba v zimných mesiacoch.

Koľko nás to bude stáť?

Pri úvahách o šetrení a aj pri stretnutí s odborníkmi je otázka ceny hádam tou najdôležitejšou. A taktiež kontakty na konkrétnych výrobcov. Pri stánku Priateľov zeme sa však o žiadnych firmách nehovorilo. „Nechceme robiť nikomu reklamu, naším cieľom je predovšetkým informovať o rôznych možnostiach využívania obnoviteľných zdrojov“ dodal koordinátor. Výrobcov je veľa a cien ešte viacej. Výber je už na samotnom spotrebiteľovi. Každý si musí obraz o trhu urobiť sám. Veď aj technológie sú rôzne, a tie systémy, ktoré sa používali pre desiatimi rokmi sú už prekonané.

SkryťVypnúť reklamu

Dotované štátom

„Bolo tu asi osemdesiat ľudí, zaujímali sa najmä o zateplenie aj o obnoviteľné zdroje energie. Veľkým lákadlom je aj táto demonštračná zostava, na ktorú sa ľudia tiež pýtajú. Sú zvedaví či je možné s takouto zostavou pokryť aj spotrebu elektriny pre celú domácnosť,“ povedal Martin Malček, dobrovoľník z Hriňovej, ktorý informoval záujemcov o obnoviteľných zdrojoch energie. Sám si svoj dom v minulosti zatepľoval.

Záujem o informácie bol podľa dobrovoľníkov v Detve celkom slušný. Väčšina ľudí už vie, že sa oplatí zaobstarať si slnečné kolektory na ohrev vody. Navyše štát ešte stále podporuje túto oblasť aj finančne.

„Akurát včera sme mali debatu s jednou majiteľkou domu na Skliarove. Dali si to urobiť, štát im po polroku vrátil okolo tisíc eur. Pritom náklady na panely mali 2700 eur. Za túto sumu majú zabezpečené dostatočné množstvo teplej vody,“ povedal obyvateľ Detvy Miroslav Blaho. Cestou z práce ho zaujal infostánok, veď sám tiež uvažuje o kúpe panelov na ohrev vody v rodinnom dome. „V minulosti sme na ohrev vody používali plyn, no mali sme veľké nedoplatky. Teraz ju vyhrievame elektrinou, ktorá je tiež drahá, preto uvažujeme o alternatívach. Myslím, že do budúcna je toto jediným schodným riešením,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší čas

Žiadosti na dotácie sa berú iba do konca novembra. Ak niekto o takejto investícii uvažuje musí sa poponáhľať. Veď o dotáciu môže požiadať až potom, keď bude mať všetko namontované. Aby to nemal také jednoduché, k žiadosti prikladá potvrdenia zo zdravotných poisťovní aj zo Sociálnej poisťovne, rovnako tak z Daňového úradu a z Konkurzného súdu. K tomu sú potrebné ešte čestné prehlásenia, napríklad aj o tom, že žiadateľ nikoho nezamestnáva nelegálne a v posledných rokoch nedostal na kolektory dotáciu. Prehrýzť sa touto byrokratickou hradbou sa ale určite oplatí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 078
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 659
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 371
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 151
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 445
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 229
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu