ZVOLEN. Odhalením druhej zo štyroch spomienkových tabulí so zoznamom mien deportovaných a zavraždených Židov a ich čítaním si na Židovskom cintoríne vo Zvolene pripomenula asi stovka ľudí Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý pripadá na 9. septembra.
Na dvoch prvých tabuliach je vyrytá polovica mien zo 731 zvolenských Židov, ktorí neprežili druhú svetovú vojnu. Nevrátili sa z táborov smrti.
Pietna spomienka sa konala na mieste, ktoré sa cez vojnu stalo miestom masových popráv. V masovom hrobe na cintoríne s náhrobkami v hebrejskom, nemeckom, maďarskom aj slovenskom jazyku je pochovaných 128 obetí nacizmu.
Päťdesiatku ďalších mien zo zoznamu na tabuliach prečítal pri pietnej spomienke piešťanský Rabín Zev Stiefel, predseda Izraelskej obchodnej komory na Slovensku Miloš Žiak, primátor Zvolena Miroslav Kusein či predseda banskobystrickej župy Vladimír Maňka.
„Tradíciu čítania mien, každý rok je ich päťdesiat, sme založili z dôvodu, aby sme nehovorili len o štatistickom počte zavraždených, ale aby sme im vrátili dôstojnosť aspoň menom, keďže nemajú ani hroby. Ak mená týchto ľudí zabudneme, necháme ich zomrieť druhýkrát,“ povedal podpredseda Židovskej náboženskej obce v Banskej Bystrici Jozef Klement. „Nemajú svoje hroby, na ktoré by chodievali ich blízki, aby na ne položili kamienok, zapálili sviečku a povedali kadiš,“ dodal.
Pripomenul, že nejde o pamätník Židom. „Pamätník je venovaný hlavne Slovákom, ktorí sa ich snažili pred deportáciami zachrániť a sami pritom prišli o život. Niektorí s nevôľou hovoria, že na Tehelnej ulici bude stáť ďalší pamätník Židom. Nie je to tak, pretože to bude Park zabudnutých susedov, ktorý bude pripomínať, že počas holokaustu tragicky zahynuli nielen Židia, ale aj Rómovia, hendikepovaní či komunisti; ľudia nežiaduci pre ideu nacizmu.“
Potvrdzuje to aj názov meditačného parku - Parku ušľachtilých duší. Je miestom pietnej vďaky Slovákom, ktorí zahynuli pri záchrane Židov. Vznikol pri židovskom cintoríne a dominuje mu Obelisk nádeje, 5,5 metra vysoký sklenený monument. Transformuje v sebe škálu svetiel, ktoré symbolizujú nádej a život.
Pred rokom v parku sprístupnili Cestu pokory. Pamätník je pod úrovňou zeme a symbolizuje hrob tých, ktorí nacistickí teror neprežili. Prikrýva ho sklenená vitrína s kameňmi omotanými drôtom.
Zvolen počas holokaustu
Spomienke na židovskom cintoríne predchádzalo podujatie v aule technickej univerzity. Historik Eduard Nižňanský na ňom hovoril o najnovších výskumoch, ktoré sa týkali osudu zvolenských Židov. Podľa nich, informovala TASR, žilo v meste pred druhou svetovou vojnou 525 ľudí židovskej národnosti, pričom samotné mesto malo asi 12-tisíc obyvateľov.
„Židia v meste predstavovali najmä strednú vrstvu. Boli to poväčšine živnostníci zaoberajúci sa nejakým remeslom,“ povedal Nižňanský. V procese arizácie a likvidácie židovských firiem viac ako 85 percent živností zlikvidovali a zvyšok arizovali.
„Z 525 zvolenských Židov utieklo do roku 1940 zo Slovenska približne 80 až 100. Naopak, od jesene 1941, keď sa začala v Bratislave takzvaná vysídľovacia akcia, prišlo do Zvolena asi 200 Židov,“ doplnil pre TASR.
Od jari do jesene 1942 bolo z mesta deportovaných do koncentračných táborov asi 550 Židov. „Vieme napríklad, že 8. júna 1942 odišiel samostatný transport so Židmi zo Zvolena a z Kremnice. V meste ich ostalo len asi 150,“ povedal historik. Na konci vojny sa v miestnom masovom hrobe našlo 128 ľudí, pričom najväčšiu časť tvorili práve Židia, ktorí po transportoch v roku 1942 ostali vo Zvolene.
(TASR)
Obete holokaustu si účastníci pietnej spomienky uctili položením kamienka na tabule s ich menami.