ZVOLEN. Vojenský folklórny súbor Jánošík, ktorý pôsobí vo Zvolene, nahlásil na zvolenský úrad práce hromadné prepúšťanie. Koncom mesiaca dostalo všetkých 38 zamestnancov súboru výpoveď.
Profesionálny súbor, ktorý patril pod armádu Slovenskej republiky, od nového roka končí. Armáda je totiž podľa ministra obrany Ľubomíra Galka v katastrofálnej ekonomickej situácii. Už vlani avizoval, že je pripravený folklórny súbor zrušiť.
V septembri má súbor posledné vystúpenie
Škrty v rezorte obrany zasiahli aj vojenský folklórny súbor Jánošík zo Zvolena. Kým vlani minister Galko podmieňoval ďalšie fungovanie telesa efektívnosťou a prehodnocoval viaceré možnosti, dnes sa jeho zrušenie stalo realitou.
Súbor sa rozlúči na poslednom vystúpení 14. septembra.
Podľa vyjadrenia vedúceho tlačového oddelenia ministerstva obrany Ivana Rudolfa, v minulom roku ministerstvo vyčlenilo zo svojho rozpočtu pre súbor 662 952 eur. Tie od budúceho roka pribudnú do rozpočtu štátu.
Jánošík má v súčasnosti 37 civilných zamestnancov, z toho umeleckú zložku tvorí 32 členov. „Vlani absolvoval súbor osem zahraničných a 102 domácich predstavení,“ povedal Rudolf k jeho činnosti.
Riaditeľ kroky ministra nekomentuje
Exminister obrany Jaroslav Baška pred časom pre agentúru TASR povedal: „Rušenie vojenského folklórneho súboru Jánošík je vytrhnuté z kontextu. Vyzerá to tak, akoby celý rezort obrany s tým veľkým rozpočtom stál na tom, či bude alebo nebude vojenský folklórny súbor.“
Riaditeľ súboru Jánošík Imrich Ľalík sa k zrušeniu telesa, ktoré doteraz viedol, odmietol vyjadriť a rovnako odmietol komentovať kroky ministra.
Minister by mal rozhodnutie ešte zvážiť
Folklorista a bývalý člen Jánošíka Roman Malatinec s vyjadrením svojho názoru na zrušenie súboru problém nemal.
„Je škoda, že súbor zanikne. Minister by svoje rozhodnutie mal ešte zvážiť,“ hovorí, no dodáva, že Jánošík ako rezortný súbor tancoval prevažne pre potreby vojenského sektoru a málo sa prezentoval pred širokou verejnosťou. Podľa jeho slov mal však súbor veľmi dobré servisné vybavenie.
„Ministerstvo dalo nespočetné množstvo peňazí do tohto telesa. Kúpilo autobus, autá, dalo zrekonštruovať budovu, kde bola tanečná sála, šatne, sprchy, súbor mal ďaleko lepší servis ako iné porovnateľné súbory,“ konštatuje.
Súbor okrem toho vlastní nespočetné množstvo krojov a hudobných nástrojov, ktoré by mal podľa Malatinca rezort obrany ponúknuť folklórnym súborom v regióne.
„Kroje by pomohli súborom ako Mostár, Marína, Podpoľanec, Poľana... Majú totiž nevyčísliteľnú hodnotu. O nástrojoch ani nehovorím. Je to názor viacerých folkloristov v našom kraji,“ dodáva Malatinec.
Možnosti uplatnenia nie sú veľké
Tridsaťdva hudobníkov a tanečníkov zostane od budúceho roka bez práce. Veľa možností uplatnenia vo svojom odbore v tomto regióne nemajú.
Viola kontráš, ktorý nechcel zverejnisť svoje meno, hrá v Jánošíku už takmer sedem rokov. Na otázku, čo bude robiť, keď zo súboru odíde, odpovedá: „Budem robiť niečo v hudobnej sfére, no zatiaľ nič konkrétne vybrané nemám,“ hovorí a dodáva: „Veľa možností nie je, možno budem učiť deti. Uplatniť sa v inom podobnom profesionálnom súbore v blízkom regióne nie je možné. Najbližší je totiž v Bratislave. Bývať tam, by mi nevyhovovalo.“
Ešte horšie sú na tom tanečníci. Jeden z nich, ktorý je v súbore len rok a pól priznáva, že správa o zrušení súboru ich všetkých zaskočila.
„Tancovať v Jánošíku bol môj sen, ktorý sa mi splnil. Nad ďalšími možnosťami uplatnenia som zatiaľ neuvažoval, no nie sú veľké,“ konštatuje.