Výstava je jedinečnou príležitosťou predstaviť významnú osobnosť, ktorá formovala obraz mesta.
ZVOLEN. Písomnosti a fotografie približujúce život pedagóga, politika a významného starostu Zvolena Daniela Ertla vystavuje Lesnícke a drevárske múzeum do konca septembra. V januári uplynulo 125 rokov od jeho narodenia. Zomrel v roku 1962 vo Zvolene, pochovaný je na zvolenskom cintoríne. V súčasnosti je po ňom pomenovaná ulica na sídlisku Západ.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Narodil sa vo Zvolene, z jeho troch dcér žije jedna - v Domove dôchodcov na zvolenskom sídlisku Záhonok. Pre pokročilý vek, má 87 rokov, jej už však pamäť veľmi neslúži.
Unikátne fotografie
Daniel Ertl (na snímke) vyštudoval Učiteľský ústav v Kláštore pod Znievom. Ako učiteľ pôsobil najskôr vo Zvolene, neskôr v Kozelníku, v Lieskovci a napokon znova vo Zvolene. V roku 1927 ho zvolili za starostu, tento post zastával do roku 1938.
„Výstava je jedinečnou príležitosťou predstaviť Zvolenčanom osobnosť, ktorá v tých rokoch formovala obraz Zvolena,“ povedala autorka výstavy Mária Šorecová.
Väčšina historických fotografií je vystavená prvý raz, viaceré pochádzajú z rodinného archívu Ertlovho jediného vnuka, už zosnulého veterinára Ivana Bachmayera, ktorý bol desať rokov aj predsedom zvolenského robotníckeho spevokolu. Múzeu ich poskytla vdova po ňom.
„Časť je zo zbierkového fondu múzea, konkrétne z albumu fotografií, ktorý je doplnkom k Pamätnej knihe mesta. Tú založilo v roku 1933 zastupiteľstvo mesta v spolupráci s letopiseckou komisiou, ktorej predsedom bol práve starosta Daniel Ertl,“ dodala Šorecová. Obraz Zvolena dopĺňajú aj unikátne fotografie zo starého zvolenského fotoateliéru Sabitscher.
Výrazný posun
Vystavená je tiež veľká mapa znázorňujúca územné plány vtedajších predstaviteľov mesta. Viaceré ich zámery sa stali skutočnosťou. Počas „starostovania“ Daniela Ertla sa Zvolen naozaj výrazne menil.
„Má nemalé zásluhy na tom, že na Borovej hore bola postavená zotavovňa, vybudovaná nová nemocnica, katolícka fara, robotnícky dom, budova Živeny či remeselný dom, v ktorom dnes sídli knižnica. Tiež sa dobudoval centrálny mestský vodovod s kanalizáciou, upravili sa chodníky, nový park, vydláždili ulice,“ zhrnula Šorecová.
Ertl tiež zriadil núdzové byty v železničných vagónoch ako ubytovňu pre nezamestnaných po zrušení dvoch významných tovární; Union vyrábala plech a železo a Polgár stoličky. Prvýkrát sa v tých časoch zaviedlo vo Zvolene elektrické osvetlenie, svietilo sa do desiatej večer. Začali sa aj prípravy na rekonštrukciu zámku. Dokonca už postavili aj lešenie, práce zastavili zrejme pre nedostatok peňazí.
Funkcie sa vzdal
Súčasťou výstavy sú tiež zbierkové predmety pochádzajúce z obdobia, keď bol Ertl starostom. „Sú to napríklad školské a učebné pomôcky, nábytok, busta a reliéfy čestných občanov mesta Zvolen. Nimi sa stali prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk aj Edvard Beneš.“ Návštevníci výstavy po prvýkrát uvidia aj sekretár zo začiatku 20. storočia vyrobený vo zvolenskej továrni na nábytok; vo firme Figusch.
Ertl sa tesne pred rozbitím Československej republiky vzdal funkcie starostu a neskôr pre zlý zdravotný stav o-dišiel aj z verejného života. Krátko pred koncom druhej svetovej vojny bol ešte členom Slovenskej národnej rady a krátko predsedom Miestneho národného výboru vo Zvolene.