HRIŇOVÁ. Rozmanitosť kraja pod Poľanou je najvýraznejšia na lazoch. Tie detvianske a hriňovské majú čaro dávno zabudnutého času. Veď Podpoľanie, to nie je len prírodné bohatstvo lesov, to je aj človek žijúci desaťročia na úpätiach bývalého vulkánu. „Už dávno ma zaujala nielen krajina, ale aj jedinečná architektúra či švíky polí,“ povedal novinár Jozef Poliak, ktorý dal dokopy knihu fotografií Hriňovské lazy. Kým inde sa ráz krajiny mení spolu s celospoločenskými zmenami, v okolí Hriňovej sú tieto zmeny viditeľné iba minimálne.
„Viacerí etnografi konštatovali, že takto zachovalý celistvý ráz poľnohospodárskej krajiny nie je nikde na Slovensku. Pritom, tu je to na veľkom celku,“ dodal Poliak. Kataster Hriňovej patrí k najväčším, celkovo sa rozprestiera na ploche viac ako 12-tisíc hektárov.
Na samotnej knihe začal pracovať asi pred rokom, keď prvýkrát videl fotografie Štefana Kordoša, ktorý je autorom všetkých fotiek v knihe, ktorá má veľkosť brožúry – 14x14 centimetrov a vhodná je aj do turistického batoha, čo nie je náhoda. „V knihe je vložená mapa celého katastra. Podľa nej sa môžu dostať na všetky miesta, kde fotografie vznikli,“ doplnil. A to je účelom knihy - priblížiť hriňovské lazy návštevníkom mesta, turistom a tiež tým ľuďom z regiónu, ktorí už zabudli, aké poklady ukrýva kraj za najbližším kopcom.