Zbierať starožitnosti, to je škola na celý život

Svet starožitností je svojský. Väčšina z nás ho vôbec nechápe, aj keď sa nám už začína páčiť. Do tohto sveta nám pootvoril dvere Marián Mudrák, starožitník zo Zvolenskej Slatiny.

Aj starožitnosti podliehajú móde.Aj starožitnosti podliehajú móde. (Zdroj: ARCHÍV MM)

Celé roky strávila skrinka na povale domu. Desaťročia ju nikto nepoužíval, dávno sa stala nepotrebnou. Nechcená, nepotrebná...

Aký predmet sa považuje za starožitnosť?

- Ani zberatelia či starožitníci nemajú jednotný názor, kedy sa premet vlastne stáva starožitnosťou. Bežne sa stretávame s časovou hranicou 50 rokov, niekto považuje za starožitnosť len predmet starší 100 rokov. Podľa mňa je najdôležitejší pocit z daného predmetu, pretože veľké množstvo starých vecí môžeme obdivovať pre ich krásu, remeselné majstrovstvo, historickú či umeleckú hodnotu, alebo proste pre originalitu a nemusia byť 50 či 100 rokov staré. Predsa potešiť či skrášliť chalupu môže aj maľovaný smaltovaný riad z Hronca, koreničky alebo taniere vyrobené firmou Ditmar Urbach nájdené v komore u babky, ale aj kvalitný „cibulový“ porcelán z Dubí kúpený za socializmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho sa už venujete obchodovaniu so starožitnosťami a čo vás k tomu priviedlo?

- Obchodovaniu, ako takému viac než 10 rokov, predchádzalo zberateľské obdobie, zbieranie mincí, známok a potom to postupne pribúdalo. Ale priznám sa, že na predajňu ma nahovoril kolega starožitník Zolo Juhás z Banskej Štiavnice.

mudrak_490.jpg

Marián Mudrák, starožitník zo Zvolenskej Slatiny.

S akým najstarším predmetom ste sa pri vašej práci stretli?

- Vďaka náhode sa ku mne dostal jeden z troch bronzových pokladov nájdených na území Zvolena. Ide o súbor dvoch sekier a piatich náhrdelníkov z doby bronzovej, z obdobia dvetisíc rokov pred našim letopočtom.

Ako ste sa ku tomu dostali?

- To je na celý článok, ale priniesli ho k nám do predajne Rómovia, ktorí ho pôvodne zaniesli do zberných surovín a odtiaľ ich poslali k nám (lebo je to asi staré).

SkryťVypnúť reklamu

Aký je ďalší osud tých predmetov?

- Všetko sme dali samozrejme zaevidovať na Archeologickom ústave SAV v Nitre, podarilo sa nám zistiť presné miesto nálezu a depot ostal v našom vlastníctve. Posledne ho mal syn v škole na dejepise, keď sa učili o dobe bronzovej.

Ktoré historické obdobie vás osobne najviac chytilo za srdce?

- Určite začiatok 20. storočia, obdobie secesie, art deco. Bola to doba moderny, elegancie a ľahkosti. Mohutné, bohato vyrezávané a prečačkané predmety boli nahradené jemnou eleganciou, Thonetove ohýbané stoličky, dámy so slnečníkmi a páni s neodmysliteľnou špacírkou a cigarou, plynom osvietené ulice, kaviarne a kabarety... Tú striebornú špacírku a pekný kabriolet Aero mám najradšej.

Ako viete oceniť takú širokú škálu predmetov a umeleckých diel?

- Zbierať starožitnosti, to je škola na celý život, nedá sa to cielene naučiť, je potrebné neustále sledovať trh, pretože niečo sa predávalo pred niekoľkými rokmi ako teplé rožky a dnes nemôžeme nájsť klienta a ceny sú polovičné. Aj starožitnosti podliehajú móde. Niekedy sa stane, že človek začne niečo zbierať a odrazu to chcú všetci. Ceny jednej keramiky sa vyšplhali do výšky, pretože múzeum začalo robiť výkup.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pomôcka nám slúžia desiatky a desiatky aukčných katalógov a kníh z celého sveta, častokrát ani nejde o cenu z toho katalógu ako o model, značku či dizajnéra. A samozrejme sa nájdu predmety, ktoré nás aj po rokoch zaskočia. Potom konzultujeme s odborníkmi, väčšinou sú to známi zberatelia, ktorí sa úzko špecializujú na určitý sortiment a majú o ňom širšie vedomosti ako my, pretože všetko sa vedieť naozaj nedá. Tu, viac ako inde platí stará múdrosť, že viacej hláv viac rozumu.

Stretli ste sa už aj s falzifikátmi?

- Falzifikáty a repliky to je zabiják umenia a zberateľstva. Ešte pred pár rokmi bol náš trh na Slovensku takmer panensky čistý. Dnes sú hlavne burzy starožitností plné obchodníkov a priekupníkov z Česka, Poľska, Maďarska, ktorí zo zásady nosia na predaj len poškodené predmety, rôzne skladačky, repliky a samozrejme falzifikáty. Rozdiel medzi replikou a falzifikátom je ten, že replika je kópia originálu, ale nehrá sa naň. Je predávaná za zlomkovú cenu originálu a nahrádza ho. Pokiaľ je dielo od Ľudovíta Fullu v národnej galérii a niekto ho chce mať doma, tak si kúpi reprodukované dielo. To je korektné a správne, ale pokiaľ vám niekto na burze núka na kufri auta obraz od Bazovského alebo bronzovú secesnú vázu od Gallého, tak si na percent odnesiete domov bezcenný falzifikát. Na takú burzu sa chodili kupovať lacné drobnosti, ktorých falzá sa nerobili, ani to však už nie je to pravé burzové nakoľko ceny sú tam už častokrát vyššie ako v kamenných obchodoch.

Spomenuli sme burzy a čo internet a starožitnosti, ide to k sebe?

- Internet je veľmi dobrý, pomáha pri určovaní predmetov. Raz sa nám podarilo odhaliť aj repliku, ktorú nám ponúkli ako originál a bolo to veľmi dobre urobené. Čo sa však týka obchodovania, to je takmer šialenstvo, na internete je možné všetko. Tam vám aj predmet vyrobený včera, dokážu opísať a predať ako čisté baroko a za šijací stroj pýta šikovný vnuk takú sumu, aby si mohol kúpiť auto a ešte mu aj ostalo na benzín.

Internet a starožitnosti si veľmi nesadli, starožitný predmet je potrebné mať v ruke, dotýkať sa ho, aby ste cítili či je to to pravé, ale hlavne, aby ste si ho riadne prezreli a videli čo vlastne kupujete. My cez internet hlavne prezentujeme predajňu, aby nás klienti našli a aby videli náš sortiment.

Čím sa odlišuje obchod so starožitnosťami od iných obchodov?

- V prvom rade nepredávame výrobky Made in China.

Nemáte Čínu?

- Ale dva - tri kúsky by sa našli, nemajú však čiarový kód. Ale teraz vážne, hlavne ide o to, že predmety, ktoré predávame, už mali nejakého majiteľa. Pre nás je zaujímavé aj to, že našimi zákazníkmi nie sú len ľudia, ktorí od nás kupujú, ale aj klienti, ktorí nám starožitnosti predávajú alebo si dávajú predávať a všetci sú rovnako dôležití a po rokoch máme medzi nimi veľa priateľov. Zaujímavé je, že medzi starožitníkmi takmer nie je konkurencia, pretože každý obchod má iný sortiment, iné predmety v rôznej kvalite. Takmer všetci sa poznáme a vychádzame dobre. O niečom takom som pri inom druhu obchodu nepočul.

Ale hlavne sa pohybujeme medzi peknými vecami a naši zákazníci sa často u nás zastavia len tak - vydýchnuť si a trošku sa pokochať a užiť si atmosféru.

Aká klientela navštevuje predajne starožitností?

- Spektrum je široké. Niekto chce zariadiť chalupu v ľudovom štýle, niekto zase zbiera pohľadnice, veľa stálych zákazníkov štýlovo a po kúskoch zariaďuje svoje domy a tešia sa z každého nájdeného kusa. Mňa poslednú dobu teší mladá generácia, ktorá hľadá štýlové kusy nábytku v štýle retro. Veľa ľudí si myslí, že starožitnosti sú len záležitosťou bohatých ľudí. To vôbec nie je pravda, pretože peknú vyrezávanú skriňu viete kúpiť lacnejšie ako novú, vyrobenú z drevotriesky v Poľsku. Akurát, že tá stará má dušu a dá domovu pocit tepla.

Ako vidíte budúcnosť starožitností na Slovensku?

- Nijako ružovo, pretože momentálne sú za starožitnosti považované predmety najmä z prvej polovice 20. storočia. Tie v obchodoch dominujú, staršie kúsky sú zriedkavé a 60. a 70. roky sa len začínajú zbierať. Čoraz častejšie sa však stáva, že ľudia vypratávajú byt po starých rodičoch a neobjavia tam žiadnu starožitnosť, pretože všetko už skončilo v koši. To je choroba Slovenska. Starí rodičia sa brali v 60. rokoch, svoj prvý nábytok a predmety po svojich rodičoch už dávno zlikvidovali a v bytoch sa nachádza bukas, preglejka a nanajvýš súsošie srniek či jeleňov (tradičný svadobný dar). Na Slovensku totiž chýba tradícia, že predmety, ktoré nepotrebujeme nemusíme hneď vyhodiť, ale môžeme ich aj predať, posunúť ďalej, aby potešili aj niekoho iného.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 857
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 311
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 941
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 051
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 424
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 325
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 537
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 455
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 712
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 374
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 34 514
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 29 704
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 421
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 786
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 860
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 967
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 712
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 374
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 34 514
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 29 704
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 421
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 786
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 860
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 967
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu