LIESKOVEC. Prvky daltonskej pedagogiky vo výučbe uplatňuje Základná škola v Lieskovci už od roku 2008. Jej leitmotívom boli v minulom školskom roku krásy Podpoľania.
Pomenovanie má táto forma výučby podľa experimentálnej školy v Daltone v štáte Massachusetts v USA a medzi žiakmi v Lieskovci sa podľa riaditeľky Kataríny Valockovej teší veľkej obľube. Žiakov vzali prakticky každý týždeň počas dvoch posledných mesiacov školského roka na výlet, po ňom nasledoval takzvaný daltonský piatok.
„Prvý sme navštívili Pustý hrad, deti zaujal niekdajší život na hrade aj v podhradí. Na daltonský piatok si pripravujú rôzne veci, v tomto prípade prišli oblečení ako rytieri, sami si vyrobili erby či meče,“ vysvetlila riaditeľka.
Daltonský piatok je už praktickou výučbou s úlohami. Učiteľka vypracuje pre školákov na danú tému pracovné listy, v nich je zahrnutá matematika, slovenský jazyk, čítanie, prírodoveda, vlastiveda. Úlohy môžu robiť deti jednotlivo, vo dvojiciach aj v skupinách. „Učia sa tým samostatnosti, ale aj spolupráci, spracovaniu podstatných informácií a ich prezentovaniu. Daltonský plán vychádza z troch princípov, a to je zodpovedná sloboda, samostatnosť a spolupráca.“
Podpoľanie spoznávali žiaci nielen s učiteľmi, pridať sa mohli aj ich rodičia a starí rodičia. „Navštívili sme vodopád Bystré, kostol a kláštor na Raticovom vrchu v Hriňovej. Deti sa potešili krásnym výhľadom na hriňovské lazy a veľkej pozornosti detí sa tešil kôň a osol františkánskych mníchov. Nasledujúci daltonský piatok sme zamerali na kolobeh vody v prírode,“ dodala riaditeľka.
„V Hrochotskej doline sme sa ,odmerali‘ pri Bátovskom balvane, prešli sme náučným chodníkom z Kysliniek do sedla Príslopy. Vyvrcholením bol výstup na Zadnú Poľanu a prekrásne výhľady z Katrušky na celú kalderu Poľany.“