ZVOLEN. Cestovať za horúcim počasím do zahraničia Slováci minulý týždeň nemuseli, to pricestovalo k nám. Mnohé mestá prepisovali teplotné rekordy, medzi nimi aj kúpeľné mestá Dudince a Sliač.
Vo štvrtok boli Dudince najteplejším miestom na Slovensku, meteorológovia tam namerali 36 stupňov Celzia. Na Sliači teplomer v tento deň ukazoval 35,5, pričom doterajší 26 rokov starý sliačsky rekord predstavovala teplota 29,6 stupňa Celzia. V piatok teplota v Dudinciach mierne klesla na 35,8 stupňa. Horúco bolo v týchto mestách aj v utorok a v stredu; Dudince sa kúpali v 35,2-teplotných horúčavách, v Sliači dosiahla teplota 34,3 stupňa.
Záchranná zdravotná služba vo Zvolene pre tropické teploty viac výjazdov k pacientom nezaznamenala. „Ich počet je štandardný ako aj v iných dňoch,“ povedala vedúca lekárka Miroslava Jančová. Podľa nej sa buď ľudia naučili dodržiavať pitný režim a predchádzať tak dehydratácii a tiež vyhýbať sa slnku cez obed, keď je najsilnejšie. Alebo pomoc, dodala, vyhľadali v niektorom zdravotnom stredisku. „Žiadne kolapsy z tepla sme nemali, len štandardné ochorenia, k akým chodíme pravidelne,“ skonštatovala.
Cez poludňajší úpek
O vyprázdnenom námestí však v piatok na poludnie nemožno hovoriť. Niekoľko ľudí relaxovalo na lavičkách a nielen v tieni. Ten vyhľadávali hlavne starší. V ňom sedela aj 78-ročná Helena Odzganová. „Idem na poštu, trochu som si sadla,“ povedala. Na možnosť zaplatiť účty podvečer, keď už slnko tak nepáli, zareagovala: „To je jedno kedy, mne teplo neprekáža. Nemám s ním žiadne problémy.“ Ani doma, hoci nemá ani ventiláciu. Teplo jej nespôsobuje ani problémy so spaním. „Ako večer hlavu položím, do rána sa ani nepohnem,“ zasmiala sa.
„Je nám teplo, ale musela som prísť do mesta, mala som termín u kaderníčky aj u lekára,“ povedala Mariana Bartková z Klokoča, mladá mamička štvorročného syna. Na tvári aj šiji už mal kropaje potu. Do Zvolena sa síce vybrali zásobení vodou, no zo zásob im už veľa nezostalo. „Syn vypil fľašu čaju už v autobuse, takže teraz ešte ideme do knižnice a potom si niekam sadneme do tieňa. Ja na kávu, on na džús.“ Leto, dodala, má síce rada, ale s miernejšími teplotami.
Živo cez poludnie bolo aj vo fontáne, premenila sa na improvizovaný bazén pre drobizg. „Ja som na takéto teplo zvyknutý. Už desať rokov pracujem v Taliansku a tam niekedy teploty dosahujú 40 až 42 stupňov,“ povedal asi 40-ročný Milan, ktorý nechal svojho syna ovlažiť sa vo fontáne. Informáciu, že kúpanie v nej je zakázané, ho prekvapila a syna v momente ťahal z vody von. „V Taliansku, ale aj v iných krajinách, je ochladenie vo fontáne pri takýchto horúčavách povolené, nikto z nich ľudí nevyháňa. Možno okrem historických fontán v Ríme. Radšej nechajú ľudí osviežiť sa, ako by im mali na ulici skolabovať,“ dodal.
Rodičia nechávali svoje deti osviežiť sa vo fontáne na zvolenskom námestí. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ
Pes skoro upadol do kómy
Vysoké teploty sužujú aj zvieratá, ak nemajú neustály prísun k vode, tiež môžu skolabovať. Veterinárny lekár Vojtech Korpás ošetroval v dôsledku vysokých teplôt niekoľkých psov. „Boli malátne a u niektorých sa prejavili hnačkovité ochorenia. Nebolo ich však veľa, majitelia zvierat sa už naučili, že aj o ne sa musia postarať,“ povedal. Ešte vlani mal niekoľko prípadov psov s prehriatym organizmom, keď ich majitelia nechali v aute s trochu pootvoreným oknom. „Stačí polhodina a vzduch v aute sa extrémne prehreje. Jeden psík už upadal do kómy,“ dodal lekár.
Horšie podmienky majú ovce na paši; pri pasení na lúke aj pri tých najväčších horúčavách prístup k vode spravidla nemajú. „Problémy z tepla naše ovce nemajú,“ povedal Jozef Zvara, ktorý má na farme v Detve vyše dvetisíc oviec. „Na pašu idú ráno okolo ôsmej, o jednej sa vracajú na dojenie, na paši sú znova do tretej popoludní do siedmej večer,“ priblížil systém života na salaši. Na slnku sú síce v košiari aj cez obed, no vody majú dostatok. „Pijú z válovov, voda v ňom je z prameňa. Tej je dostatok, takže jej vypijú toľko, koľko potrebujú.“ O koľko viac, povedať nevedel. „Jednoznačne však majú teraz väčšiu spotrebu vody.“