LÁTKY. V šesťdesiatych rokoch mala obec 5200 obyvateľov. Okrem Látok žili v častiach Mláky, Paseky, Podbykovo, Nový svet, Čechánky, Táňovo a Žihľava. Vznikol ale veľký plán, ktorý počítal s výstavbou veľkej vodnej nádrže Málinec. V sedemdesiatych rokoch sa začalo s vysídľovaním a výkupom pozemkov.
Látkarov dnes nájdete v okresoch Lučenec, Zvolen, Banská Bystrica, no aj v zahraničí. Od projektu veľkej nádrže sa nakoniec upustilo a následné združstevňovanie zastavilo migráciu obyvateľov. V deväťdesiatom žilo v obci 827 obyvateľov, tento počet sa postupne znížil na 500.
Lesníctvo
Látky boli vždy lesníckou a poľnohospodárskou oblasťou a na tom chce stavať plány aj súčasné vedenie obce. „Tieto sektory musíme podporovať. Keď sa oplatí voziť drevo na píly do Lučenca alebo Veľkého Krtíša, prečo ho nemôžeme zhodnotiť rovno na Látkach? V poľnohospodárskom družstve je pritom píla, ktorá má v súčasnosti túto výrobu pozastavenú. Nestačí drevo iba popíliť, treba to spojiť s finalizáciou. Máme tu veľa suroviny, ktorú si vyvážame preč a pritom by sme ju mohli spracovávať a predávať ďalej s väčšou pridanou hodnotou,“ povedal starosta obce Ľubomír Bahleda.
„Ľudia potrebujú robiť a zarobiť, aby mali dobrý a kvalitný život. Aby mali dôvod ostať. Nesmieme si pustiť mladých. Musíme im vytvoriť patričné podmienky. Keď mladí ľudia nájdu uplatnenie v obci, môžu si tu stavať domy a obec pôjde dopredu.“
Poľnohospodárstvo
Päťtisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy je podľa starostu ďalší kapitál.
„Sú tu veľmi dobré podmienky na chov dobytka či pestovanie zemiakov. Darí sa tiež chovu ošípaných. Každý hovorí, čo sa oplatí a čo nie, musíme sa na to pozerať trochu inak. Agropolitika v súčasnosti nepodporuje vidiek, čo sa musí zmeniť. Treba zriadiť bitúnky, nie veľké, skôr príležitostné a podporiť obchod z dvora. Pripraviť na to legislatívu a pripraviť aj všetko potrebné v obciach. V zahraničí to predsa funguje a splnia prísne hygienické normy. Načo nám je tu Poliak, ktorý príde predávať mäso, keď si väčšinu z toho, čo predáva, dokážeme vychovať aj u nás. Starostovia sa musia spojiť, cez svoje organizácie oslovovať poslancov v parlamente a snažiť sa zmeniť legislatívu.“
Zákonodarcovia musia podľa Bahledu v prvom rade poznať svoj región. Starosta zdôraznil, že na Látkach sa všetko dopestuje ekologicky. „Také potraviny, aké sa vypestujú u nás, nikdy nenájdete vo veľkých supermarketoch. Sme v ochrannom pásme vodnej nádrže Málinec, u nás sa nepoužíva žiadna chémia, u nás je biochov v každom dvore. Štát musí poľnohospodárom vytvoriť také podmienky, aby sa im to vyplatilo.“
Ekologické projekty
Málineckú vodnú nádrž vybudovali, no na ekologické projekty sa podľa starostu zabudlo. „Nie je dokončená ani čistiareň odpadových vôd, pritom je tu rekreačná oblasť s veľkou kapacitou. V poslednej dobe sa nám podarilo, po dohode s Povodím Hrona, vybaviť 150 stavieb. V minulosti tu bola stavebná uzávera. Po vyčerpaní tejto kvóty sa urobia environmentálne merania, zistíme, ako to zapôsobilo na vodnú nádrž a buď to znížime alebo rozšírime,“ povedal Bahleda.
„Aj v časti Mláky, kde je stretnutie rodákov, môže stáť pätnásť stavieb. To doteraz nebolo možné. Pritom táto časť patrí medzi najkrajšie. Rozvoj by ale nebol možný, keby sme tam v deväťdesiatych rokoch nepostavili cestu. Za to ma vtedy mnohí kritizovali.“
Budúcnosť Látok vidí starosta predovšetkým v nových pracovných miestach, vo vyriešení bytovej otázky a tým aj v stabilizácii rodín. V súčasnosti už má obec pripravené štyri stavebné pozemky a pripravujú aj projekt na výstavbu štyroch bytov v bývalom zdravotnom stredisku. Tie by mohli byť hotové do dvoch rokov.