SLIAČ. Americké špionážne lietadlo E3 Sentry AWACS s typickým kruhovým tanierom nad trupom pristálo v piatok prvý raz na leteckej základni v Sliači.
Legendárne lietadlo, ktoré plní bojové úlohy už od roku 1977, uvidia zblízka diváci na medzinárodných leteckých dňoch SIAF na Sliači už tento víkend.
Vstupné Pre účastníkov SIAF otvorili vedľa letiska stanové mestečko aj s parkovaním. Vstupné je osem eur pre dospelých a štyri pre deti od 6 do 15. Mladší majú vstup zadarmo. Každé dieťa dostane pri vstupe na letisko špeciálny náramok, na ktorom môže jeho sprievodca uviesť svoje telefónne číslo.
Podľa taniera Posádku špionážneho monitorovacieho lietadla tvorí od 17 do 21 ľudí, z toho väčšina sú špecialisti. Impozantný stroj dlhý viac ako 40 metrov bol na pristávacej ploche letiska ľahko rozpoznateľný podľa typického kruhového otočného tanieru. Lietadlo môže hliadkovať vo vzduchu nepretržite jedenásť hodín. V prípade potreby tankuje vo vzduchu.
Varovný a kontrolný systém AWACS je postavený na platforme vojenskej verzie Boeingu. Do vzdušných síl ho zaviedli v roku 1977 a odvtedy prešiel sériou vylepšení. Radar dokáže sledovať vzdušné aj námorné ciele súčasne. Objaví a identifikuje nepriateľské lietadlo pohybujúce sa aj v malých výškach a nad akýmkoľvek terénom.
AWACS zohral významnú úlohu v operáciách Púštna búrka, pri zabezpečovaní bezletovej zóny nad Bosnou a počas Kosovskej krízy. Použili ich aj v Iraku a v Afganistane.
Sto lietadiel Návštevníci medzinárodných leteckých dní uvidia približne sto lietadiel z 12 štátov, vrátane dopravného lietadla C 21 Learjet a Herkules a tankovacie lietadlo. Projekt je rozpočtovaný na takmer 300-tisíc eur bez finančnej podpory štátu.
Organizátori zo Slovenskej leteckej agentúry očakávajú v sobotu a v nedeľu návštevu 50- až 60-tisíc ľudí. Najväčšie tlaky sú na bezpečnosť návštevníkov. Pády lietadiel pri podobných akciách nie sú časté, ale napríklad Albatros Ľuboša Nováka havaroval pred jedenástimi rokmi práve pri ukážkach na letisku Sliač.
Riaditeľ projektu Hubert Štoksa tvrdí, že letisko je pre divákov bezpečné a piloti vedia presne, čo majú robiť v prípade zlyhania stroja alebo problémov.
„Ľudia sú v špeciálnych zónach. Piloti nikdy nenalietavajú oproti ľuďom a zo vzduchu vidia tri zóny oddelené čiarami. Tie ešte monitorujú ľudia na zemi, ktorí informujú pilota, ak prekročil bezpečnostnú zónu. V prípade poruchy stroja piloti presne vedia, kde sú bezpečné plochy pre núdzové pristátie, alebo kde sa môžu katapultovať,“ hovorí Štoksa.