OČOVÁ. Viera Skokanová pracovala aj počas Hrudy, medzinárodnej folklórnej prehliadky v Očovej. V tamojšom Remeselnom dvore, do ktorého počas festivalu prúdili stovky návštevníkov, šila tradičné očovské kroje. Turisti podľa nej siahajú skôr po vyšívaných dečkách či obrúskoch, ktoré tiež ponúka vo svojej krajčírskej dielni. Očovský kroj kupujú, pochopiteľne, domáci.
Precíznu prácu ručnej výšivky vidieť na krojoch pre dospelých, vzory na detské kroje robí strojom. „Strojová výšivka je lacnejšia a deti z krojov rýchlo vyrastú, neoplatí sa im kupovať drahé kroje,“ povedala remeselníčka. „Cena kroja pre dospelých závisí od náročnosti výšiviek; môže to byť dvesto, ale aj päťsto eur,“ dodala. Dámsku sukňu charakterizuje pás nad lemom s bohatými vzormi mnohofarebných ruží. Remeselníčka pripomenula, že na ruže stále používajú starodávnejšie farby.
Očovské kroje sa zapáčili aj Slovákom žijúcim v srbskom Novom Sade. „Objednali si šestnásť kusov, osem dámskych a osem pánskych. Na jar sme im ich poslali.“
Viera Skokanová pracovala aj počas festivalu. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ