Čo spôsobilo krízu v sociálnych službách

Za zúfalú situáciu nemôže niesť zodpovednosť samospráva.

Kríza v sociálnych službách na Slovensku už našla svoju obeť. Na II. okrúhlom stole organizovanom Asociáciou poskytovateľov sociálnych služieb v SR sa všetci zhodli, že poskytovanie sociálnych služieb nezvládla samospráva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vláda na poslednú chvíľu schválila dotáciu pre verejných aj neverejných poskytovateľov. Vyššie územné celky si vydýchli, že nemusia zachraňovať rozpočty a práca v sociálnych zariadeniach sa vrátila do zabehnutých koľají. A tak dnes s odstupom času a čistou hlavou si môžeme situáciu trochu rozanalyzovať.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatok problémov

Ešte predtým sa stoly ministerských úradníkov, ale aj premiérky vlády sa prehýbali pod listami, ktoré plné zúfalých slov opisovali zložitú a nezvládnuteľnú situáciu vo financovaní týchto zariadení. Reakcia nenechala na seba dlho čakať: Ak to nezvládate, ste neschopní, ak ste neschopní, tak vám túto kompetenciu musíme odňať a bude to robiť schopnejší – ŠTÁT! Treba však vysvetliť, ktorí starostovia písali. Nie zástupcovia samosprávy, ktorí sú neschopnejší, ale tí, ktorých zariadenia nie sú financované cez štátny rozpočet a po schválení nového zákona o sociálnych službách nemali na svoju prevádzku takmer žiadne zdroje. Zo starostov a primátorov, ktorí majú svoje obecné zariadenia financované cez štátny rozpočet, sa neozval ani jeden!

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme vysvetlili, čo sa stalo, musíme sa aspoň stručne preniesť do obdobia decentralizácie štátnej správy. V júni 2000 bol prijatý vládou strategický dokument Koncepcia decentralizácie a modernizácie verejnej správy v SR. Podľa tohto dokumentu decentralizácia prinesie občanovi prospech len vtedy, ak sa uskutoční vo všetkých oblastiach súčasne; v hospodárskej, právnej, verejných financií a v sociálnej. Zdôrazňované boli dve základné kritériá; kritérium vzniku konkurenčného prostredia a kritérium subsidiarity.

Žiaľ, ako to býva na Slovensku, nestalo sa, a snaha vlády zostala na polceste. V oblasti sociálnej sa presúvali kompetencie. Niektorí starostovia boli naklonení tejto myšlienke, iní nie, a tak niektoré domovy dôchodcov prešli na obce a niektoré na samosprávne kraje. A tu je začiatok všetkých problémov, ktoré nás v súčasnosti trápia. Na tie sociálne zariadenia, ktoré prešli pod obce, vyčlenil štát vo svojom rozpočte finančné prostriedky na prevádzku a kapitálové výdavky na zlepšenie materiálnych podmienok poskytovania sociálnych služieb. Zároveň v zákone o sociálnej pomoci a zákone o prechode niektorých pôsobností na obce odporučil obciam, aby stavali, zriaďovali nové zariadenia sociálnej starostlivosti. V rámci zvýšenia konkurenčného prostredia štát umožnil participáciu na sociálnych službách aj právnickým, fyzickým osobám, cirkviam, neziskovým organizáciám.

SkryťVypnúť reklamu

Dopyt po tejto službe bol veľký, a tak sa začalo stavať. Niektorí skutočne kvôli sociálnemu cíteniu, niektorí však mali aj iné pohnútky a je treba povedať, že ľudský hyenizmus sa nevyhol ani tejto sfére. Konkurencieschopnosť sa v sociálnych službách zvyšovala, ale verejné zdroje vyčlenené na tieto služby sa stenčovali. Vyššie územné celky zareagovali na vzniknutú situáciu svojsky. Finančné prostriedky, ktoré podľa zákona dostávajú na poskytovanie sociálnych služieb vo svojom územnom obvode pre všetkých poskytovateľov, vyčlenili pre svoje zariadenia a ostatným poskytovateľom sociálnych služieb sa, žiaľ, z tohto balíka ušli len omrvinky. Legislatíva - čiže ŠTÁT - na tento stav však nereagovala adekvátne.

Slzavé údolie aj Slnečný štát

Každý študent sociológie alebo filozofie pozná dielo Thomassa Campanella Slnečný štát. Toto utopistické dielo spred takmer 500 rokov ako keby bolo predlohou toho, čo sa v sociálnych službách udialo. Štát niektorým poskytovateľom dával príspevky nie podľa jasne stanovených zákonných kritérií, ale podľa nimi deklarovaných potrieb – čím viac zariadenie míňalo, tým viac dostávalo. Ten, kto šetril, ten naopak dostal menej. Tento stav sa prijatím nového zákona o sociálnych službách ešte prehĺbil. Bol prijatý nový ekonomický parameter EON (ekonomicky oprávnený náklad), ktorý namiesto systému zaviedol úplný finančný chaos. Zriaďovateľ podľa tohto parametru mohol rozdávať svojim zariadeniam finančné prostriedky bez akýchkoľvek systémových kritérií. A tak sa toto obdobie stalo pre niekoho „Slnečným štátom“ a pre iných poskytovateľov „Slzavým údolím“.

Pseudo argument

Začalo sa hľadanie vinníkov, kto za tento stav môže. Ministerskí úradníci zašli dokonca tak ďaleko, že v snahe nájsť vinníka vytvorili akýsi pseudo argument pre sťažujúcich sa starostov: „Keď ste si dobrovoľne postavili svoje sociálne zariadenia, tak si aj plaťte. My platíme tie obecné zariadenia, ktoré prešli na samosprávu nedobrovoľne.“

A čo ostatní zriaďovatelia, právnické osoby, neziskové organizácie, cirkev; tiež ich niekto rozdelil na tých, čo stavali dobrovoľne a na tých, čo nedobrovoľne, a financovať bude len tie organizácie, ktoré stavali svoje sociálne zariadenia nedobrovoľne? Je to vôbec v právnom štáte možné, aby niekto odôvodňoval poskytnutie dotácie nedobrovoľným nanútením poskytovania nejakej služby občanovi?

Každý občan, úradník, starosta môže konať len v medziach zákona, ak nechce byť trestno-právne stíhaný. Táto základná premisa jasne nastavuje zrkadlo, kto je za stav v sociálnych službách na Slovensku zodpovedný. Zákon musí byť jasný, zrozumiteľný a vykonateľný a, žiaľ, zákon o sociálnych službách taký nie.

Za túto zúfalú situáciu v sociálnych službách tak nemôže niesť zodpovednosť samospráva, poskytovatelia, či už verejní alebo neverejní, ale zodpovednosť musia na svoje plecia zobrať všetky vlády, ktoré od 6. júna 2000 nedokázali zaviesť do tejto oblasti jasné systémové pravidlá.

Samospráva prostredníctvom svojich inštitúcií vláde ponúkla nielen pomoc pri ich tvorbe, ale iniciatívne vypracovala koncepciu nových pravidiel poskytovania sociálnych služieb. Prijatím týchto zmien mohla vláda už dnes ušetriť nemalé finančné prostriedky a zaviesť do sociálneho systému tok financií tak, aby sa kritériá ich poskytovania stali transparentnými, zrozumiteľnými a spravodlivými pre všetkých účastníkov sociálnych služieb, bez ohľadu na zriaďovateľa.

Autor: Miroslav Feješ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 969
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 647
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 086
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 101
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 891
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 993
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 436
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 992
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 926
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 38 809
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 31 197
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 822
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 021
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 888
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu