Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Čo spôsobilo krízu v sociálnych službách

Za zúfalú situáciu nemôže niesť zodpovednosť samospráva.

Kríza v sociálnych službách na Slovensku už našla svoju obeť. Na II. okrúhlom stole organizovanom Asociáciou poskytovateľov sociálnych služieb v SR sa všetci zhodli, že poskytovanie sociálnych služieb nezvládla samospráva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vláda na poslednú chvíľu schválila dotáciu pre verejných aj neverejných poskytovateľov. Vyššie územné celky si vydýchli, že nemusia zachraňovať rozpočty a práca v sociálnych zariadeniach sa vrátila do zabehnutých koľají. A tak dnes s odstupom času a čistou hlavou si môžeme situáciu trochu rozanalyzovať.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatok problémov

Ešte predtým sa stoly ministerských úradníkov, ale aj premiérky vlády sa prehýbali pod listami, ktoré plné zúfalých slov opisovali zložitú a nezvládnuteľnú situáciu vo financovaní týchto zariadení. Reakcia nenechala na seba dlho čakať: Ak to nezvládate, ste neschopní, ak ste neschopní, tak vám túto kompetenciu musíme odňať a bude to robiť schopnejší – ŠTÁT! Treba však vysvetliť, ktorí starostovia písali. Nie zástupcovia samosprávy, ktorí sú neschopnejší, ale tí, ktorých zariadenia nie sú financované cez štátny rozpočet a po schválení nového zákona o sociálnych službách nemali na svoju prevádzku takmer žiadne zdroje. Zo starostov a primátorov, ktorí majú svoje obecné zariadenia financované cez štátny rozpočet, sa neozval ani jeden!

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme vysvetlili, čo sa stalo, musíme sa aspoň stručne preniesť do obdobia decentralizácie štátnej správy. V júni 2000 bol prijatý vládou strategický dokument Koncepcia decentralizácie a modernizácie verejnej správy v SR. Podľa tohto dokumentu decentralizácia prinesie občanovi prospech len vtedy, ak sa uskutoční vo všetkých oblastiach súčasne; v hospodárskej, právnej, verejných financií a v sociálnej. Zdôrazňované boli dve základné kritériá; kritérium vzniku konkurenčného prostredia a kritérium subsidiarity.

Žiaľ, ako to býva na Slovensku, nestalo sa, a snaha vlády zostala na polceste. V oblasti sociálnej sa presúvali kompetencie. Niektorí starostovia boli naklonení tejto myšlienke, iní nie, a tak niektoré domovy dôchodcov prešli na obce a niektoré na samosprávne kraje. A tu je začiatok všetkých problémov, ktoré nás v súčasnosti trápia. Na tie sociálne zariadenia, ktoré prešli pod obce, vyčlenil štát vo svojom rozpočte finančné prostriedky na prevádzku a kapitálové výdavky na zlepšenie materiálnych podmienok poskytovania sociálnych služieb. Zároveň v zákone o sociálnej pomoci a zákone o prechode niektorých pôsobností na obce odporučil obciam, aby stavali, zriaďovali nové zariadenia sociálnej starostlivosti. V rámci zvýšenia konkurenčného prostredia štát umožnil participáciu na sociálnych službách aj právnickým, fyzickým osobám, cirkviam, neziskovým organizáciám.

SkryťVypnúť reklamu

Dopyt po tejto službe bol veľký, a tak sa začalo stavať. Niektorí skutočne kvôli sociálnemu cíteniu, niektorí však mali aj iné pohnútky a je treba povedať, že ľudský hyenizmus sa nevyhol ani tejto sfére. Konkurencieschopnosť sa v sociálnych službách zvyšovala, ale verejné zdroje vyčlenené na tieto služby sa stenčovali. Vyššie územné celky zareagovali na vzniknutú situáciu svojsky. Finančné prostriedky, ktoré podľa zákona dostávajú na poskytovanie sociálnych služieb vo svojom územnom obvode pre všetkých poskytovateľov, vyčlenili pre svoje zariadenia a ostatným poskytovateľom sociálnych služieb sa, žiaľ, z tohto balíka ušli len omrvinky. Legislatíva - čiže ŠTÁT - na tento stav však nereagovala adekvátne.

Slzavé údolie aj Slnečný štát

Každý študent sociológie alebo filozofie pozná dielo Thomassa Campanella Slnečný štát. Toto utopistické dielo spred takmer 500 rokov ako keby bolo predlohou toho, čo sa v sociálnych službách udialo. Štát niektorým poskytovateľom dával príspevky nie podľa jasne stanovených zákonných kritérií, ale podľa nimi deklarovaných potrieb – čím viac zariadenie míňalo, tým viac dostávalo. Ten, kto šetril, ten naopak dostal menej. Tento stav sa prijatím nového zákona o sociálnych službách ešte prehĺbil. Bol prijatý nový ekonomický parameter EON (ekonomicky oprávnený náklad), ktorý namiesto systému zaviedol úplný finančný chaos. Zriaďovateľ podľa tohto parametru mohol rozdávať svojim zariadeniam finančné prostriedky bez akýchkoľvek systémových kritérií. A tak sa toto obdobie stalo pre niekoho „Slnečným štátom“ a pre iných poskytovateľov „Slzavým údolím“.

Pseudo argument

Začalo sa hľadanie vinníkov, kto za tento stav môže. Ministerskí úradníci zašli dokonca tak ďaleko, že v snahe nájsť vinníka vytvorili akýsi pseudo argument pre sťažujúcich sa starostov: „Keď ste si dobrovoľne postavili svoje sociálne zariadenia, tak si aj plaťte. My platíme tie obecné zariadenia, ktoré prešli na samosprávu nedobrovoľne.“

A čo ostatní zriaďovatelia, právnické osoby, neziskové organizácie, cirkev; tiež ich niekto rozdelil na tých, čo stavali dobrovoľne a na tých, čo nedobrovoľne, a financovať bude len tie organizácie, ktoré stavali svoje sociálne zariadenia nedobrovoľne? Je to vôbec v právnom štáte možné, aby niekto odôvodňoval poskytnutie dotácie nedobrovoľným nanútením poskytovania nejakej služby občanovi?

Každý občan, úradník, starosta môže konať len v medziach zákona, ak nechce byť trestno-právne stíhaný. Táto základná premisa jasne nastavuje zrkadlo, kto je za stav v sociálnych službách na Slovensku zodpovedný. Zákon musí byť jasný, zrozumiteľný a vykonateľný a, žiaľ, zákon o sociálnych službách taký nie.

Za túto zúfalú situáciu v sociálnych službách tak nemôže niesť zodpovednosť samospráva, poskytovatelia, či už verejní alebo neverejní, ale zodpovednosť musia na svoje plecia zobrať všetky vlády, ktoré od 6. júna 2000 nedokázali zaviesť do tejto oblasti jasné systémové pravidlá.

Samospráva prostredníctvom svojich inštitúcií vláde ponúkla nielen pomoc pri ich tvorbe, ale iniciatívne vypracovala koncepciu nových pravidiel poskytovania sociálnych služieb. Prijatím týchto zmien mohla vláda už dnes ušetriť nemalé finančné prostriedky a zaviesť do sociálneho systému tok financií tak, aby sa kritériá ich poskytovania stali transparentnými, zrozumiteľnými a spravodlivými pre všetkých účastníkov sociálnych služieb, bez ohľadu na zriaďovateľa.

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  2. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  3. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  4. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  5. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  6. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  7. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  8. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 192
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 010
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 6 234
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 5 207
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 730
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 811
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 409
  8. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 1 472

Blogy SME

  1. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  2. Ľubomír Maretta: Práca
  3. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
  4. Ján Valchár: 13 mesiacov štvordňovej vojenskej operácie.
  5. Soňa Bulbeck: "Horí mi detstvo..."
  6. Filip Pastorek: Pán Mamojka dal opätovne pokyn ma vylúčiť z Právnickej fakulty UMB
  7. Zdravotní Klauni: Keď je operácia na smiech
  8. Štefan Vidlár: Keby bolo keby
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 176
  2. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 902
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 477
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 421
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 941
  6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 831
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 412
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 359
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Najväčší cintorín je na Zlatom potoku.

Na civilných cintorínoch rastie dohromady viac ako päťsto drevín.


TASR 5 h

Pozrite si zábery mesta z dronu.


9 h
Ján Kováč ako hráč (vľavo) a ako tréner (vpravo).

Rodina a futbal sú pre zvolenského rodáka všetkým.


11 h
Za volejbalistov prevzal symbolický šek prezident klubu Marek Rojík, za zvolenskú materskú školu riaditeľka Tatiana Axmannová (v strede) a učiteľky Milena Drobová a Jana Danišová. Škôlka v Budči na podujatí zástupcov nemala, šek symbolicky prevzala manažérka zmeny.

Výhercovia grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame pripravujú projekty pre deti vo Zvolene.


21. mar

Blogy SME

  1. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  2. Ľubomír Maretta: Práca
  3. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
  4. Ján Valchár: 13 mesiacov štvordňovej vojenskej operácie.
  5. Soňa Bulbeck: "Horí mi detstvo..."
  6. Filip Pastorek: Pán Mamojka dal opätovne pokyn ma vylúčiť z Právnickej fakulty UMB
  7. Zdravotní Klauni: Keď je operácia na smiech
  8. Štefan Vidlár: Keby bolo keby
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 176
  2. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 902
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 477
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 421
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 941
  6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 831
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 412
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 359
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu