ZVOLEN. Rómska problematika je jednou z najčastejšie rozoberaných spoločenských tém, avšak konštruktívny dialóg na túto tému chýba, konštatujú predstavitelia európskych mládežníckych organizácií, ktorí sa rozhodli pod záštitou programu Mládež v akcii zorganizovať šesťdňový medzinárodný seminár na tému rómska menšina. Od dnešného večera až do nedele v oblasti Šachtičky pri Banskej Bystrici sa spolu s odbornými lektormi pokúsia nájsť odpovede na otázky súvisiace so spolunažívaním s menšinami, zvlášť rómskou.
„Odlišná kultúra rómskej menšiny a spôsob života Rómov sú väčšinovou populáciou vnímané negatívne, prevláda u nej názor, že značná časť Rómov sa nechce alebo nevie adaptovať na spoločenské normy,“ hovorí iniciátor projektu Michal Fiabane.
„Postoje k Rómom sú dlhodobo výrazne horšie než vzťahy k iným skupinám obyvateľstva, a to aj v iných krajinách. Preto v spolupráci s ostatnými európskymi mládežníckymi organizáciami, chceme otvoriť diskusiu, ktorá sa bude snažiť prísť na to, ako medzi mladých ľudí vniesť viac tolerancie a pochopenia a pomôcť tak prevencii voči národnostným a etnickým predsudkom. Diskusie s odborníkmi, vyskúšanie si rómskeho života na vlastnej koži či poznávacie výlety majú pomôcť účastníkom seminára lepšie pochopiť zvyky a tradície tejto menšiny.“
Podujatím chcú členom všetkých európskych participujúcich organizácií umožniť výmenu názorov, no najmä získať väčší prehľad, znalosti a osobné skúsenosti, ktoré by mohli mladým ľuďom pomôcť chápať túto zložitú problematiku a zároveň prispieť k hľadaniu konštruktívnych riešení v tejto oblasti.
Jedným z cieľov podujatia je, aby si každý účastník uvedomil, že napriek istým jazykovým, kultúrnym a ekonomickým rozdielom sú príslušníci rómskej menšiny súčasťou našich krajín a preto by sa mali v každom prípade snažiť hľadať riešenia, ktoré budú znižovať napätie. „Veríme, že toto posolstvo budú mladí ľudia šíriť ďalej a hlavne aplikovať vo svojom ďalšom živote. Organizovanie podobných akcií považujeme preto za viac než len potrebné, aj s ohľadom na dianie vo svete a čoraz častejšie rasové útoky,“ dodáva Fiabane.