DETVA. Najvýznamnejšou tohtoročnou investíciou v meste je rekonštrukcia námestia. Tá je v súčasnosti v plnom prúde. „Zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky a Mestom Detva bola podpísaná 21. mája,“ informovala nás Anna Golianová, vedúca oddelenia rozvoja Mestského úradu v Detve.
Päť percent zaplatia zo svojho
Vďaka nenávratnému finančnému príspevku zo štrukturálnych fondov Európskej únie vo výške 85 percent a 10-percentnému príspevku zo štátneho rozpočtu bude môcť mesto zrekonštruovať takmer celú plochu námestia. Päť percent musí zaplatiť zo svojho rozpočtu. Napriek nepriaznivej finančnej situácii väčšiny miest a obcí sa v tomto podpolianskom meste rozhodli ísť do náročného projektu. Historické jadro mesta si už dávnejšie doslova pýtalo zmenu.
„Rekonštrukcia súčasných plôch Námestia SNP je potrebná z viacerých hľadísk, no najmä preto, aby sa z námestia vytvoril priestor pre peších návštevníkov s dostatočnými prvkami pre relaxáciu, oddych a spoločensko – kultúrne vyžitie, čo bolo podmienkou výzvy v rámci Regionálneho operačného programu,“ povedala Anna Golianová.
Dve etapy
„Z dôvodu, že mesto nesplnilo podmienku výzvy, a to mať počet obyvateľov nad 15000 v čase podania žiadosti, nebolo možné požiadať o príspevok na celý rozsah plánovaných rekonštrukčných prác,“ vysvetlila.
Práce sú preto rozdelené na dve etapy. V prvej (ktorá je financovaná z projektu) bude zrekonštruovaná prevažná časť komunikácií, spevnených plôch a chodníkov, dažďová kanalizácia, verejné osvetlenie, autobusové zastávky. Ráta sa aj so sadovníckymi úpravami, drobnou architektúrou či rekonštrukciou vodovodnej a kanalizačnej prípojky, prekládkou elektrických rozvodov.
V druhej etape zrekonštruujú zostávajúcu časť plochy popri Detvianskom potoku. Zostávajúca časť komunikácií a spevnených plôch a s nimi súvisiaca časť dažďovej kanalizácie, verejného osvetlenia, časť drobnej architektúry, sadovníckych úprav a osadenie nových lávok pre peších príde na rad neskôr. „Práce boli rozdelené tak, aby v prvej etape bola zrekonštruovaná prevažná časť námestia, vrátane riešenia automobilovej a autobusovej dopravy. Aby mohlo byť námestie po ukončení prác plne využívané verejnosťou,“ doplnila vedúca oddelenia.
Nová zeleň
Prvé práce na námestí si vyžiadali aj odstránenie stromov. Dôvodom bolo nielen rozmiestnenie nových architektonických prvkov, ale aj nevyhovujúci zdravotný stav vegetácie. Pôvodnú trojradová výsadbu na vyvýšenej ploche nahradí nová, ktorá bude mať charakter aleje. „Navrhovaný sortiment rastlín bol vyberaný s ohľadom na miestne klimatické podmienky, ako aj podmienky vznikajúce na plochách typu námestie (zasoľovanie, obmedzený koreňový priestor, vysoké letné teploty...) a vychádzal aj z tradície určitých druhov v regióne. Do výsadby bol na základe tradície napríklad vnesený smrek, ktorý sa nachádza aj v erbe mesta,“ predstavila novú zeleň Anna Golianová.
Okrem nových stromov a kríkov doplnia námestie aj drevinami pestovanými v nádobách. Návrh sadových úprav pre Námestie SNP v Detve vychádza z terénnych prieskumov inventarizácie a navrhovaného stavebného riešenia pre záujmové územie. Hlavným cieľom návrhu sadových úprav je podľa Anny Golianovej dotvoriť námestie tak, aby pôsobilo na obyvateľov i návštevníkov mesta harmonicky a vytváralo priestor pre oddych a stretávanie sa.
Termín začatia stavebných prác museli posunúť, pretože začínali folklórne slávnosti a s nimi súvisí aj ukončenie rekonštrukcie. Podľa zmluvy musí byť všetko hotové do budúcoročných slávností.