ZVOLEN. Archeológovia na Pustom hrade odkryli unikátne pozostatky brány. Jej kvalitne prepracované kamenné ostenia sú ďalším dôkazom precíznej a dômyselnej práce vtedajších staviteľov. Vedúci archeologického výskumu Ján Beljak z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied hovorí, že spôsob, akým ju postavili, pripomína skladačku lego.
Brána stála v dolnej časti Pustého hradu, ktorú tím archeológov skúma tretiu sezónu. Sedemnásť rokov predtým sa výskum sústreďoval na hornú časť hradu.
Prejazd brány bol široký 2,9 metra a vráta boli drevené. Veľké množstvo drevených uhlíkov na mieste naznačuje, že ich pravdepodobne zničil požiar. „V teréne sme videli, kde sa brána nachádza, jej stavebná konštrukcia odkrytá výskumom nás však prekvapila. Je precízne kamenársky spracovaná. Nejde o obyčajné murivo z malých kameňov, tieto kamenné kvádre majú presne vysekané čapy na zapustenie ďalších kameňov. Ani na hornom hrade sme nič také nenašli, bezpochyby ide o najkrajší nález architektonického detailu na Pustom hrade,“ hovorí Beljak.
Brána na dolnom hrade je už kompletne odkrytá, v súčasnosti spracovávajú jej presnú dokumentáciu.
Najkrajšie tohtoročné nálezy
Z vnútornej aj vonkajšej strany brány je cesta upravená kamennou dlažbou. Z tohto miesta sú aj najkrajšie tohtoročné nálezy. Ide o jedno medené postriebrené kovanie a ďalšie strieborné kovanie, Beljak predpokladá, že sú z konského postroja.
„Na postriebrenom medenom je symbol kríža alebo hviezdy; podľa toho, z akého uhla sa naň človek pozrie. Nitmi bolo prichytené asi na nejakej koži, zrejme na remeňoch blízko úrovne hlavy koňa. Ľudia v stredoveku alebo v pravekých kultúrach na miesta, kde sa remene napájali dávali rôzne ozdoby,“ dodáva.
Druhé kovanie je zo striebra a zdobené je geometrickou plastickou výzdobou. Nálezy svojím významom prirovnáva Beljak ku knižnému kovaniu, ktorý objavili pred rokom na hornom hrade. Z hľadiska ikonografickej a historickej hodnoty ho archeológovia doteraz považovali za jeden z najvýnimočnejší objav na Pustom hrade. Na kovaní, akým sa v minulosti spevňovali knihy, je vyobrazený drak chŕliaci oheň a takýchto „starožitností“ s podobnými výjavmi zo stredoveku veľa nie je.
Kovanie s drakom. Nálezy z tohto roku odborníci ešte čistia.
Dominuje doba bronzová
Od začiatku júla archeológovia na dolnom hrade postupne odkrývajú okrem brány aj ďalšie objekty na hradnom nádvorí z doby kamennej, bronzovej a stredoveku. Najväčší rozsah výskumných prác je nasmerovaný na odkryv západnej steny donjonu - veže na dolnom hrade.
Výskum v detailoch; fotoobjektívom
„Tento rok dominuje mladšia a neskorá doba bronzová, kým predchádzajúce dve sezóny nám priniesli najviac nálezov z neskorej doby kamennej. Je to tým dané, že sme priamo pri donjone v juhovýchodnej časti dolného hradu. Nálezy z eneolitu sú situované predovšetkým v severozápadnej časti.“
Našli aj veľkú kolekciu keramiky z vrcholného stredoveku, konkrétne z 13. a 14. storočia, a súbor militárií.