DETVA. Cesta z Piešťa na Budinú bola v nedeľu dopoludnia ešte prázdna. Iba tu a tam sa v protismere objavilo auto. Väčšinou s rakúskym evidenčným číslom. Za volantom sedeli výlučne mladí ľudia.
Nemohli sme zablúdiť. Stačilo si iba otvoriť okno a stíšiť rádio. Hluk ako vystrihnutý z frontovej línie nás viedol neomylne.
Počuli ju aj v Hriňovej
Víkend bez poriadneho spánku. Aj takto by uplynulé dni mohli charakterizovať ľudia v okolí Ábelovej a Budinej v Lučeneckom okrese. Technopárty na lúkach pri týchto obciach sa intenzitou hluku nedala prepočuť nielen v najbližšom okolí, ale ani v susednom Detvianskom okrese. Vyskúšali sme si to v Detve i Kriváni. „Najprv som si myslel, že počujem kombajny. Potom, keď to neprestávalo ani v noci a aj na druhý deň, začal som pochybovať,“ vysvetlil nám v Kriváni pán Jozef. Podľa našich informácii bolo hluk z akcie počuť dokonca aj v Hriňovej. A to je už poriadna vzdialenosť.
Techno hudba má svojich priaznivcov a stovky z nich sa od štvrtku zabávali v našom regióne. Hudba neprestávala hrať ani v noci ani cez deň. Desiatky výkonných aparatúr chrlili techno do sveta. Nášho sveta.
Nevyspali sa ani pri zatvorených oknách
„My sme sem prišli ž v piatok a už to hralo. Sme len chalupári, nežijeme tu trvalo,“ povedala pani Elena, ktorú v nedeľu oslovujeme pri jej záhradke. V prekrásnej prírodnej scenérii osadený domček by bol ideálnym miestom na oddych, keby spoza kopca neprichádzal nepretržitý hluk. „Ide to bez prestávky,“ dodala na vysvetlenie. Na chatu prišli z Lučenca, spať museli pri zatvorených oknách. A aj cez ne hlasnú hudbu počuli. Vôbec sa nevyspali. Nehodlali sa sťažovať, prišli na víkend a ten im nevyšiel. Keby nemali na chate robotu, vrátili by sa do Lučenca. Ešte v piatok si chceli akciu aj z bližšia pozrieť, no ďaleko nezašli. „Nepočuli sme si tam ani vlastné slová,“ povedala s úsmevom.
„Boli ste už v kameňolome? Tak to je to isté, ibaže to neprestáva,“ povedal jej manžel Pavel a hodil rukou. Neďaleko ich chaty je studňa, ku ktorej chodili na vodu desiatky mladých ľudí. Niektorí boli aj pod vplyvom alkoholu, no podľa pani Eleny žiadne výtržnosti nerobili. „Iba sa hlasnejšie rozprávali. Popri tom hluku nám to už nevadilo. V noci si svietili mobilmi, pretože pri studne je veľká tma,“ dodala. Sama videla niekoľko rakúskych, francúzskych a aj talianskych áut.
Ako film o konci sveta
Kto nikdy nebol na technopárty, musel byť na podobnom podujatí šokovaný. Trojdňové hýrenie sa v nedeľu na tvárach mladých ľudí už poriadne odrazilo. Film z budúcnosti by asi nenašiel lepšie kulisy. Jeho scenár: Niečo o konci sveta.
Techno nadšencov sprevádzali desiatky psov. A vraj má pes veľmi citlivý sluch. Tie v Ábelovej si zrejme ušné bubienky nechali doma.
Podľa domácich z budínskych lazov sa z okolia musela cez víkend stratiť všetka zver. „Museli ujsť, určite tu neostala ani myš,“ povzdychla si ešte pani Elena.
Súkromie
Obec Ábelová, v ktorej katastri sa technopárty odohrávala, bola o chystanej akcii informovaná. Všetko bolo na súkromných pozemkoch a organizátori ju za súkromnú akciu aj považovali. Aspoň podľa informácii, ktoré zazneli v televízii Joj. A čo súkromie domácich či celého regiónu? A čo príroda?
Podľa krajskej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej polícia akciu pravidelne monitorovala. V nedeľu popoludní nemali hlásené žiadne konania v rozpore so zákonom. Od občanov mali iba viacero sťažností na hlučnosť. A výsledok. Je to na súkromnom pozemku, nemôžu nič robiť.
Je pondelok a nádej, že hlučná akcia skončí víkendom, sa stratila. Technopárty pokračuje ďalej.
A tak sa pýtam ešte raz: Koho zaujíma súkromie ľudí, ktorí od uplynulého v regióne nielenže technu nezačali fandiť, ale ho doslova znenávideli?