ZVOLEN. Súčasťou rekonštrukcie Tehelnej ulice vo Zvolene bude výstavba fontány v Parku zabudnutých susedov. Ulicu rekonštruuje mesto z nenávratnej dotácie vo výške takmer 1,5 milióna eur, ktorú dostalo z eurondov na projekt Zlepšovanie života Zvolenčanov. Z nej financuje aj prestavbu priestoru pri rímskokatolíckom kostole na centrálnom námestí a obnovu Domanovho parku.
Fontána bude stáť približne 13-tisíc eur, jej výstavbu uhradí Rotary klub Zvolen.
Pešia zóna
Prestavba na pešiu zónu čaká celú Tehelnú ulicu od Kozačekovej po Bystrický rad. „Na ulici upravíme a vydláždime súčasné parkovacie miesta, k nim pred bytovkami pribudne ešte niekoľko s kolmým aj pozdĺžnym státím,“ povedal vedúci odboru územného plánovania na mestskom úrade Peter Kašša. Pribudnú aj lavičky a nové verejné osvetlenie.
Práce na ulici aj na fontáne sa už začali, ukončiť by ich mali do konca tohto roka.
Park s fontánou
Fontána bude mať tvar vypáčených dverí. Dvere symbolizujú najbližšie spojenie medzi susedmi. „Park, v ktorom bude fontána stáť, bude niesť preto názov Park zabudnutých susedov,“ povedal iniciátor projektu Ján Klement.
„V názve parku sú zachytené ťažké časy pre ľudí v rokoch 1938 – 1945, keď mnohí nesúhlasili s fašistickým režimom a násilne museli opustiť svoje domovy. Stále spracúvame ich zoznamy. Podľa našich doterajších zistení išlo o vyše 630 Židov, mnohých Čechov, Rómov, ale aj komunistov a všetkých tých, ktorí neboli slovenskému štátu pohodlní. Na týchto obyvateľov Zvolena sa zabudlo, nikde nie je o nich spomienka. Týmto si chceme uctiť našich bývalých susedov, ktorí by určite priniesli rozvoj mestu, pokiaľ by neboli zabití alebo deportovaní.“
Voda nebude striekať, ale kvapkať
Voda, ktorá tečie na dvere, symbolizuje slzy týchto ľudí. Po vojne sa z nich vrátilo iba torzo. Zoznamy zvolenských Židov sú vypísané na židovskom cintoríne. „Spomienka na nich, ale aj na šesť miliónov ostatných bude 9. septembra prečítaním 50 mien, robíme to tak každý rok,“ dodal Klement.
Fontána bude postavená z lešteného granitu Shivakashi so svetlobéžovým odtieňom s tmavohnedšou a až skoro červenou štruktúrou. Autorom návrhu je architekt Igor Faško.
Park má byť zároveň miestom koncertov a jednodňových výstav výtvarníkov.