ZVOLEN. Slovenskí poľnohospodári sú sklamaní, ani pri čerpaní nového rozpočtu Európskej únie na roky 2014 – 2020 nedočkajú rovnakých dotácií, aké dostávajú ich rakúski či nemeckí konkurenti. Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka je nerovnaká výška podpôr v únii veľmi výrazná.
„V roku 2008 dosiahla priemerná výška platieb na jeden hektár poľnohospodárskej pôdy na Slovensku 239 eur, v európskej pätnástke, teda starých členských krajinách, 349 eur a v Rakúsku dokonca 519 eur,“ informoval na webovej stránke komory. Podľa neho je potrebné v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike odstrániť diskriminačne nastavený spôsob výpočtu priamych platieb na základe tzv. historického princípu.
Riaditeľ Regionálneho úradu SPPK vo Zvolene Ondrej Šmál si myslí, že priame platby na hektár sa nevyrovnajú ani v budúcnosti. „Nový návrh hovorí, že všetky krajiny, ktoré majú platby nižšie ako 90 percent priemeru celej únie, ich budú môcť dostať vyššie o jednu tretinu rozdielu medzi touto a súčasnou hranicou. To by znamenalo viac o 14 – 15 eur priamej platby na hektár, za čo by sme mali byť vďační. Náš farmár má iné náklady ako trebárs v Rakúsku či Holandsku. Majú vyšší nájom za hektár, vyššie mzdy. Nemôžme to vnímať vytrhnuté z kontextu,“ dodal Šmál.
Zle nastavený bol podľa neho aj Program rozvoja vidieka pri našom vstupe do únie, pretože nezohľadňoval regionálne rozdiely. „Na Honte sa darí viniču, Podpoľanie je už skôr krajom oviec. Na Slovensku sú odlišné podmienky pre poľnohospodársku výrobu ešte markantnejšie. Kým iné krajiny si program rozdelili pre jednotlivé oblasti, Slovensko nie, čo spôsobuje značné regionálne rozdiely v neinvestičných podporách.“