ZVOLEN. Zdalo sa, že Slovensko katastrofický scenár, ktorý ho pre extrémne dažde a povodne zasiahol vlani, tento rok obíde. V niektorých regiónoch stihli väčšinu úrody zožať ešte pred výdatnými dažďami, no inde sa ešte žatva vôbec nezačala.
Úroda je síce vyššia ako vlani, no ak budú dažde pretrvávať, nezožatú môžu znehodnotiť.
Sušenie zvyšuje náklady
Poľnohospodári v regióne Zvolena sú s doterajšou žatvou zväčša spokojní, intenzívne dažde ich však netešia. „Množstvá, ktoré pestovatelia doteraz zožali, sú viac ako priemerné a úroda spĺňa potravinárske parametre,“ povedal riaditeľ Regionálneho úradu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vo Zvolene Ondrej Šmál. „Aby sme aj zbytok úrody zožali v dobrej kvalite, musí prestať pršať, inak sa pestovatelia nedostanú na polia,“ dodal.
Minulý týždeň im počasie stále neprialo. Aj keď vo štvrtok už zasvietilo slnko, pôda bola premočená. Pri husto siatych obilninách, kde prevláda pšenica, raž a jačmeň, potrebuje pôda na preschnutie dlhší čas. „Je nesporné, že po týchto dažďoch už úroda nebude taká bohatá, akú sme očakávali, no ak by prestali, vlhkosť obilnín sa ešte môže vrátiť na požadované percentá.“
Vlhkosť pre zber obilnín je podľa Šmála optimálna do výšky štrnástich percent. Dvadsaťpercentná je už mokrý variant, ktorý pestovateľov neteší; umelé sušenie im výrazne zvyšuje náklady a tiež znižuje kvalitu produktu. „Vlani tretinu tržieb zo zrna kukurice v regióne ukrojili len náklady na sušenie. To je veľmi veľa,“ dodal Šmál. Ak daždivé počasie bude pretrvávať, straty z vlaňajška si pestovatelia zrejme nevykompenzujú.
Regionálny úrad Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vo Zvolene mapuje okresy Zvolen, Detva, Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. Pestovatelia v nich zožali zhruba 7 percent pšenice, 25 percent ozimného jačmeňa a 15 percent repky olejnej. To sú pre región charakteristické plodiny.
„Ráz regiónu má analógiu v Očovej. Tamojšie poľnohospodárske družstvo obhospodaruje štyritisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Zhruba jednu polovicu predstavuje orná pôda, druhú trávne porasty; lúky a pasienky. Ak sa posunieme smerom na Látky, tam už je ornej pôdy podstatne menej, možno dvadsať percent. To sú podmienky, ktoré diktujú poľnohospodársky charakter,“ ozrejmil Šmál.
Znova sa pestuje lucerna
Okrem husto siatych obilnín sa v regióne pestuje kukurica, najmä na siláž pre dojnice, a tiež repka olejná. „Je to jedna z plodín, ktorá je vysoko rentabilná,“ konštatoval Šmál. „Vraciame sa aj k lucerne siatej, ktorá je cenná ako krmivo bohaté na bielkoviny. Ak je dobrý rok a skosí sa napríklad štyri razy, v kŕmnej zmesi je jednotkou. Navyše ozdravuje pôdu, dodáva jej dusík, pestovatelia ho nemusia kupovať.“
Lucerna je pre svoj vysoký obsah dusíka výborná predplodina pre všetky obilniny aj olejniny. Až 90 percent dusíka je schopná sama získať zo vzduchu. V regióne ju pestujú všade tam, kde chovajú aj hovädzí dobytok, respektíve dojnice. V Očovej, v Detve, aj vo Zvolenskej Slatine.
Riaditeľ komory očakáva aj dobrú úrodu kukurice. „Ak sa neudeje nejaká katastrofa, budú rekordné úrody. Keď prší v tejto fáze a zem má dosť dusíka, dažde jej teraz neublížia.“
So žatvou ani nezačali
Vyhliadky však podľa predpovedí meteorológov priaznivé nie sú. Zber pokročil v úvode 29. týždňa (18. – 19. júla), odvtedy žatvu komplikujú dažde.
Farmári doteraz na celom Slovensku zožali 81 percent repky, 82 percent ozimného jačmeňa a 62 percent jarného jačmeňa, informovala na svojej webovej stránke Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
Pšenicu skosili pestovatelia na 56 percentách plochy, 971-tisíc ton jej je už v skladoch. Priemerné úrody pšenice zatiaľ dosahujú takmer 5 ton z hektára, čo je oproti minulému roku nárast úrody o takmer 34 percent. Pri repke zaznamenala komora nárast úrody o 24 percent.
Najväčšie výnosy obidvoch plodín mali farmári v okresoch Bánovce nad Bebravou, Nitra a Senica. So žatvou sa stále nezačalo na Orave, Kysuciach, Liptove a Spiši.
Repku zničilo krupobitie
Výnimkou medzi spokojnými pestovateľmi v okrese Zvolen je Ján Hudoba zo Sliača. Krupobitie, ktoré postihlo kúpeľné mesto 19. júla večer, mu kompletne zničilo úrodu repky olejnej. „Je to 28 hektárov,“ povedal.
„Krúpy repku doslova vymlátili na zem. Možno sa bude dať zachrániť nejakých dvadsať percent na jednom úseku poľa a päť percent na druhom úseku, ale zatiaľ má vysokú, 12,5-percentnú vlhkosť. Najviac môže mať osem,“ dodal.
Na 28-hektárovej ploche pestuje aj obilniny, no nie v takom rozsahu ako repku. „Tie trochu polámalo, to by tak neprekážalo, no kosiť sa stále dažde a pre mokrú pôdu nedajú.“
V piatok boli zničenú úrodu v Sliači pozrieť zástupcovia Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP). Urobili zápis, fotografie. Pestovateľ sa pokúsi získať peniaze ako náhradu škody, úrodu však poistenú nemal.
(moj)