Tisícštyristopäťdesiat kilometrov čaká tento rok účastníkov jednej vetvy desiateho ročníka Cyklojazdy histórie. Prejdú štyrmi krajinami, vrátane Slovenska. Desať etáp za desať dní. S ostatnými štyrmi vetvami pôjde cyklojazda siedmimi krajinami.
ZVOLEN. Cyklojazda histórie, predzvesť tradičného septembrového turistického výstupu na Pustý hrad, bude mať tento rok päť vetiev. Vyšehradskú štvorku po deviatich rokoch doplní francúzsky Štrasburg a prameň Dunaja v nemeckom Donaueschingene.
Piata vetva má byť udalosťou len tejto, desiatej cyklojazdy. Organizátori chceli jubilejný ročník urobiť výnimočným, hovoria, nebude z toho tradícia. Jej vytvorenie však nepredpokladali ani pred desiatimi rokmi.
Zo štyroch svetových strán
Zistenie archeológov, že hrad nad Zvolenom je najrozsiahlejším stredovekým hradom v strednej Európe a teda je rozsiahlejší ako Spišský hrad, podnietila nadšencov histórie a zároveň cykloturistiky odovzdať symbolicky štafetu zo Spišského hradu Pustému.
„Bolo to pri desiatom ročníku výstupu na Pustý hrad,“ povedal účastník cyklojázd Pavel Volent. „Museli sme absolvovať množstvo osobných rokovaní na mestských a obecných úradoch a mať veľa trpezlivosti pri vysvetľovaní našich požiadaviek, aby sa naša myšlienka zrealizovala. Museli sme tiež navrhnúť vhodnú trasu, zabezpečiť si ubytovanie, stravu, pitný režim a na to všetko zabezpečiť peniaze.“
Podarilo sa; v septembri 2002 sa dvadsať cyklistov vydalo zo Spišského hradu na Pustý. „Tento ročník sme nazvali nultý. Nikto totiž neveril, že sa z nej zrodí tradícia.“
Pri piatom výročí sa rozhodli urobiť z cyklojazdy medzinárodné podujatie. Voľba pri výbere miest padla na Wislu v Poľsku, Slavkov u Brna v Česku a na Vyšehrad v Maďarsku. S pôvodnou vetvou zo Spišského hradu tak vznikla hviezdicová vyšehradská cyklistická štvorka, trvá dodnes.
„Všade, kde sme zavítali, podporili našu myšlienku spájať ľudí bez ohľadu na to, akou rečou hovoria. Zo všetkých miest, kde sme sa zastavili, sme priniesli do Zvolena pozdravy a stuhy na štafete, tú zakaždým na Pustom hrade odovzdávame primátorovi,“ dodal Valent.
Zvíťazil Štrasburg
Desiaty ročník sa stal pre cyklistov ďalšou príležitosťou, ako jubileum ozvláštniť. Z rôznych viac či menej reálnych návrhov zvíťazil Štrasburg, spojenie trás Vyšehradskej štvorky so sídlom Európskeho parlamentu, historickým symbolom Európskej únie.
„Zo Štrasburgu nás pôjde osem, s ostatnými vetvami bude mať cyklojazda okolo sedemdesiat účastníkov,“ povedal Valent.
Slávnostný štart budú mať v Štrasburgu 24. augusta ráno na prednom nádvorí Európskeho parlamentu. Na cestu sa s nimi vydajú stovky Francúzov, našincom to prisľúbila zástupkyňa primátora Štrasburgu pre Europu Nawel Rafik-Elmrini. „Naša myšlienka ju nadchla. Povedala, že hoci je Štrasburg mestom cyklistov, podujatie takéhoto rozsahu nepozná tam ani inde v Európe.“
Stretnutie u viceprimátorky im vybavil europoslanec a bývalý primátor Zvolena Vladimír Maňka, v Štrasburgu im pomáhal aj pri rokovaniach. „Cyklisti nás ráno po štarte prevedú pamätihodnosťami mesta, potom nás vyvedú k rieke Rýn. Odtiaľ už pôjdu sami k obidvom prameňom Dunaja v Donaueschingene v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko na juhozápade Nemecka.“
Desať dní na bicykloch
Cestu zo Štrasburgu si rozdelili cyklisti na desať etáp, každý deň prejdú zhruba 140 kilometrov.
„Určite to bude náročné na fyzickú aj psychickú kondíciu. Dokopy máme pred sebou 1450 kilometrov a nikde nemôžeme príliš meškať, program po mestách a obciach po trase máme pevne stanovený. Aj preto nie je medzi nami žiadny nováčik, všetci sa poznáme z minulých ročníkov.“
Pôjdu popri Dunaji cez Regensburg, Linz, Viedeň a Bratislavu do Štúrova, kde sa spoja s južnou vetvou cyklojazdy z Vyšehradu a spoločne sa vydajú do Zvolena. Konečná: Pustý hrad, 3. septembra.
Cyklojazdu históriu podporil Vyšehradský fond príspevkom 5-tisíc eur. Rovnakú sumu na podujatie dáva zvolenská samospráva.