BABINÁ. Babiná je zrejme jedinou obcou okresu Zvolen so slnečnými hodinami. Hoci nejde o rozmerné dielo, sú dominantou parku v strede dediny.
Na rekonštrukciu parku získala obec vyše 150-tisíc eur z eurofondov z programu rozvoja vidieka, zatiaľ zhruba 20-tisíc eur financovala zo svojho rozpočtu. Podstatná časť sa však obci ešte vráti v podobe refundovanej dane z pridanej hodnoty. Slnečné hodiny ju stáli 3-tisíc eur, pre obec ich zhotovil ľudový remeselník M. Baran zo Sliača.
Viacero variantov
Samospráva Babinej zvažovala niekoľko variantov parku. „Projektanti nám navrhovali viesť stredom obce potôčik, hovorili aj o fontáne. Keď sme zvážili všetky pre a proti, napríklad dotiahnutie vody do parku a najmä následná údržba, od tohto variantu sme upustili,“ povedala starostka Jana Gregušová.
Čas ukazujú slnečné hodiny presne, fotili sme ich krátko po jednej hodine popoludní.
„Na rokovaní obecného zastupiteľstva napokon zaznela myšlienka slnečných hodín,“ dodala. Pôvodne mali mať tvar polmesiaca, ktorý mal byť položený na asi polmetrovom murovanom stĺpe, samospráva sa však obávala, že ten by niekto mohol poškodiť. Zvolila preto jednoduchšiu alternatívu. Hodiny sú vsadené do žulovej platne.
Prestavbe ustúpili tuje
Novej podobe parku ustúpilo takmer päťdesiat tují, jeden listnatý strom a niekoľko kríkov. Starostka skonštatovala, že vyše tretina tují už bola preschnutá a listnáč napadnutý hubami, potvrdil to odborný posudok. „Tuje, ktoré lemovali pôvodný park, už boli doslova hnedé, vyschnuté, nedali sa zachrániť. V stromoradí vznikali medzery.“ Ostatné, staršie viac ako tridsať rokov, nezapadali do novej podoby parku.
„Ukázalo sa, že sme dobre volili trasu chodníkov cez park, ľudia si teraz cezeň krátia cestu. Navyše sa odkryl pohľad na náš ľudový dom – kultúrnu pamiatku a tiež na susedné rodinné domy. Doteraz ich tuje zakrývali.“
Ľudový dom z roku 1820 je typickou ukážkou dávnej ľudovej architektúry s veľkým dvorom, ktorý uzatvára humno.