ZVOLEN. V súvislosti so záplavami, ktoré minulý týždeň postihli niektoré obce v Banskobystrickom kraji, upozorňuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici na hroziace zdravotné riziká z kontaminovanej povodňovej vody.
Ako pripomenula vedúca odboru hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Banskej Bystrici Kvetoslava Koppová, na pitie i varenie by mali obyvatelia používať len vodu, ktorej kvalita je spoľahlivo overená. Vodu z˙vlastných studní v obciach zasiahnutých povodňami možno používať na pitie až po vyčistení a vydezinfikovaní zdroja a˙overení kvality vody laboratórnym rozborom.
Ako ďalej uviedla, všetky poľnohospodárske plodiny, ktoré boli zaplavené povodňovou vodou, kalmi a bahnom, treba považovať za zdraviu škodlivé. "Aj keby boli len čiastočne zaplavené a˙ďalej by rástli, nemožno ich v žiadnom prípade bez posúdenia príslušného RÚVZ konzumovať. O ich použití na kŕmenie zvierat musí rozhodnúť miestne príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa," uviedla Koppová.
Ovocie na stromoch a kríkoch, ktorého sa povodňová voda priamo nedotkla, možno podľa nej jesť len po dôkladnom umytí pitnou vodou. "Nesmú sa jesť ani potraviny zaplavené povodňovou vodou, kalom a bahnom, s výnimkou potravín hermeticky balených v skle, kovových obaloch, vrátane potravín hermeticky uzatvorených v tuhých plastových obaloch, pokiaľ však nejavia známky poškodenia. Tie je však potrebné pred ich opätovným použitím očistiť a dezinfikovať," odporúča Koppová.