ZVOLEN. Pamätník Zvolenského manifestu už v Parku Štefana Višňovského stojí. Miestna SNS naň dostala od dnes už neexistujúceho ministerstva výstavby dvojnásobne viac, ako žiadala.
Rezort, ktorý za bývalej vlády patril SNS, poskytol na pamätník 332-tisíc eur. Polovicu sumy použili na pamätník, druhú na úpravu parku.
Predseda okresnej rady SNS vo Zvolene Igor Šufliarsky povedal, že pamätník je zavŕšením ich dvanásťročného úsilia. „Dvanásť rokov sme bojovali o možnosť pamätník postaviť, mestské zastupiteľstvo nám projekt dvakrát zamietlo. Podarilo sa mi ho presadiť v minulom volebnom období, keď som bol tiež mestským poslancom. Naozaj ďakujem sedemnástim poslancom, ktorí túto myšlienku podporili.“
Dodal, že Zvolenčanov pamätník nestál ani euro. „Dostali pekný monument a keďže nám zostali peniaze aj na úpravu chodníkov, zelene, lavičky či osvetlenie, úžitok z neho majú aj tí, ktorí sa postavili proti jeho postaveniu.“
Pamätník má podľa Šufliarskeho Zvolenský manifest oživiť, má pripomenúť novej generácii, mladým ľuďom, čo sa tu stalo. „Bola to dôležitá udalosť pri medzníku slovenskej štátnosti. Myšlienka samostatného Slovenska bola medzi štrnástimi bodmi manifestu, ktorý tu, vo Zvolene, podpísal Hlinka s Rázusom. To, že sa neskôr rozdelili, sú osobné veci, s manifestom už nesúvisia.“
Poslanec slovenského parlamentu Jozef Mikuš (SDKÚ-DS), ktorý sa odhalenia pamätníka zúčastnil, tiež skonštatoval, že manifest je dôležitá historická udalosť pre Zvolen aj pre Slovensko. „Mrzí ma však, že SNS si pri odhalení pamätníka urobila politickú kampaň. Pozvánku, ktorú som dostal, bola od mesta,“ dodal.
Zvolenský manifest
Manifestačné zhromaždenie za autonómiu Slovenska sa konalo v októbri 1932 vo Zvolene za účasti najvyšších predstaviteľov vtedajších autonomistických strán Hlinku za HSĽS a Rázusa za SNS. Ich symbolické podanie si rúk zavŕšilo proces spojenia dvoch politických strán do jedného autonomistického bloku, ktorý mal presadzovať záujmy Slovákov v parlamentných voľbách v roku 1935. Na zhromaždení bol prijatý Zvolenský manifest, ktorého motívom bolo odmietnutie čechoslovakizmu.
Monument, ktorý ho pripomína, je tri metre vysoký. Na žulovom podstavci je osadený bronzový reliéf v tvare kruhu, sochár Ladislav Berák v ňom verne zobrazil Martina Rázusa a Andreja Hlinku. Podstavec z troch častí má symbolizovať vrchy Kriváň a Poľanu. Vydláždená kruhová plocha pred pamätníkom je symbolom slnka vychádzajúceho spoza Kriváňa.
Účastníci odhalenia pamätníka. FOTO: SITA