ZVOLEN. Víťazný pohár z prvého kola dvojdňovej súťaže o titul Pohronský silák 2011 získal český pretekár Tomáš Vicherek.
Na centrálnom zvolenskom námestí sledovali včera diváci zápolenie dvanástich amatérskych silákov, hovoria si strongmen´s, v piatich disciplínach. V dvíhaní 110-kilgramovej klady, pri prenášaní 100-kilovej gule na 10-metrovú vzdialenosť a 130-kilovej na 5-metrovú, pri prevracaní 400-kilovej pneumatiky či pri takzvanom kačacom behu, pri ktorom medzi nohami niesli 160 kilogramov ťažké závažie s erbom Zvolena. Súťaž vyvrcholila ťahaním 7-tonového kamióna.
Slovenská asociácia silných mužov organizuje Pohronského siláka druhý rok. Dejiskom prvého kola je Zvolen, druhého Banská Bystrica. Súťaž je súčasťou Slovenského pohára, ktorý má šesť kôl.
„Body na súťaži zbierajú iba slovenskí pretekári, zahraničných pozývame, aby sme zvýšili atraktívnosť podujatia a tiež rivalitu medzi súťažiacimi,“ povedal viceprezident asociácie Milan Gabrhel. Tento rok slovenský tím doplnili siláci z Česka a Ukrajiny.
Slovenským víťazom zvolenského kola súťaže sa stal Marek Markuš, v celkovom poradí skončil druhý. Tretiu priečku obsadil Ukrajinec Ivan Hryhorovsky.
Vlaňajší víťaz Pohronského siláka a takisto Slovenského pohára Ladislav Zsemlye sa už prepracoval medzi profesionálov. Medzi nich sa chce podľa Tomáša Vichereka (na snímke vpravo) dostať každý. „Predpokladám, že na jeseň by sa mi to mohlo podariť,“ skonštatoval Vicherek. Víťazstvo nečakal, prekvapilo ho, ale počítal s tým, že sa umiestni do tretieho miesta. „Chlapcov poznám z viacerých súťaží, vieme už odhadnúť, kto na čo má,“ povedal 132-kilový silák.
Za najväčšieho konkurenta považoval Markuša. „Je to bývalý profesionál, ale vďaka tomu, že schudol, je o 25 kíl ľahší ako ja, nemal na mňa pri ťahaní kamióna. Čakal som, že pri tejto disciplíne sa to na ňom odrazí, ale v ostatných mohol byť lepší, pretože keďže je menší, má menšiu dráhu pohybu.“
Tiež by chcel schudnúť, ale pri dostatku stravy, ktorú musí na udržanie si sily dodržiavať, sa mu to nedarí. „Hlavne v oblasti brucha, aspoň desať kíl. Sú to kilá, ktoré zbytočne ťahám navyše. Zrejme aj preto je mojou slabou stránkou kačací beh. Neviem robiť menšie kroky, dať do chôdze menej razancie. Potom sa zbytočne zadýcham a oslabím sa pred ďalšou disciplínou.“
Každý silák má však podľa Brhela slabosť v niektorej disciplíne. „Každému niečo ide a niečo nie. Taký pretekár sa u nás ešte nenarodil, ktorý by zvládol všetko. Možno ešte náš najlepší profesionálny pretekár Branislav Golier, ten sa dokáže popasovať so všetkými disciplínami. Preto má aj svetový rekord v otáčaní stokilovej gule okolo krku na pätnásť opakovaní a v minulom roku sa stal deviatym najsilnejším mužom sveta.“
Štyristo kíl ťažká pneumatika dala súťažiacim zabrať. V popredí 160-kilové závažie s erbom Zvolena.
Nosenie erbu Zvolena medzi nohami, takzvaný kačací beh.
Potiahnuť kamión sa podujal aj jeden z divákov, Ľubomír Karlík z Turovej. Povedal, bolo to ťažké. Bez pomoci vodiča v kabíne by to však nezvládol, ten kamión posúval jemným pridávaním na plyn.